Foto Efekty Ostatní tvorba

Fotoaparát sem, fotoaparát tam…

Současnost je přehlcená prezentací nespočtu rodinných fotek, fotek zátiší, rekvizit v prostoru, dobových staveb, jedinečných okamžiků bezkompromisní přírody, fauny nebo flóry amatérských profesionálů, které samotní autoři v hojném počtu několikrát denně prezentují na nejrůznějších sociálních sítích, aby se pochlubili zachycením jedinečného okamžiku svého dítěte, dokonale zdesignované domácnosti, anebo aby soutěžili na poli fotografie, jako profesionálové.


Závidíte-li přesně takovým, kteří se chlubí „profesionálními“ domácími fotografiemi, z kterých dnes lze vytvořit i plakát, obrovskou fototapetu nebo obraz na plátně, případně potisk na tričku, není nic lehčího než si také jednu „zrcadlovku“ pořídit.
Krom ceny v řádu „jeté“ Octávky, je však důležitá i informace, že ani profesionální fotoaparát z vás profesionálního fotografa neudělá. Tahle hračka totiž vyžaduje při svém ovládání určitou zručnost a talent v nastavení kompozice. Počítejte také s tím, že hladká pleť bez akné, pevná prsa, o 10 kilo míň nebo malované azurové oči vašeho miminka – nejsou automatickou funkcí digitální zrcadlovky při každém cvaknutí spouště.

182641756_094e20520f_b
Právě tohle nejsou schopni pochopit „nefotografové“, jejichž život s fotoaparátem se omezuje na fotografie z mobilu, „projeté“ maximálně automatickým Instagramem, a kteří mají za to, že veškerá práce s fotografií končí se známým cvaknutím jednoho „čudlíku“. Bohužel, tohle je jen začátek celého procesu „zrodu“ fotografie.
Dnešní doba je totiž nekompromisní, na poli fotografie (byť se současným úspěšným navrácením retra, čímž se v rámci světa fotografie míní analogové fotoaparáty na kinofilm, s jejichž snímky už opravdu horko těžko co uděláte) vedou ty nejfantastičtější snímky, doslova plné „scifi“. Čím nepravděpodobnější objekt či ustavení objektů na fotografii, tím společností uznávanější fotografie s možností bohaté a dlouhé kariéry jeho autora, fotografa, byť bez fotografického vzdělání. Svět je prostě pohlcen uměním počítačové grafiky a barvami, které vám ani ten sebedražší fotoaparát neposkytne.

2345575389_1e533a9e54_b
Velkým negativním překvapením počínajících fotografů po koupi zrcadlovky je pak právě to, že ten „foťák“ nedisponuje barvami, jaké známe z časopisů. To je přesně ta chvíle, kdy přijdete na to, že tvorba fotografie vyžaduje čas a kdy konečně pochopíte, co tomu fotografovi tak dlouho trvá (potažmo i proč za to chce tolik), než odešle těch pár fotek, které „stačí z paměťovky jen přetáhnout do počítače“. Akné a faldíky na svatební mdlé fotografii byste ale nechtěli mít, že?