Animované

Prodávejte vytvořenou grafiku a fotografie

Jistě vás už napadlo, že byste se mohli živit jako profesionální fotograf či grafik. Jenže máte plno pochybností, jestli se tím uživíte. Jednou z možností, jak si přilepšit ke studiu či si jen oťukat práci fotografa a grafika je možnost prodávat na specializovaných webech, které nabízejí fotografie a výtvory po celém světě.

Na výběr máte z několika možností a níže v článku si ukážeme pár dobrých webových stránek, kde lze prodávat své výtvory. Nyní si povíme něco o možnostech a jak taková fotobanka funguje. Většina fotobank a webových portálů, kde můžete prodávat své výtvory, funguje na principu Royality Free, to znamená, že kupující zaplatí jednou za výtvor, dále ho může používat, jak uzná za vhodné, ale nemá na něj exkluzivní práva. Vy tak můžete jeden obrázek či fotografii prodávat opakovaně i po stovkách kusů.

V dřívějších dobách se na fotobankách prodávali pouze fotografie, proto zlidověl název fotobanky. Nyní se však stále více dostává do popředí vektorová grafika, videa, zvuk a další formáty, které slouží ke kreativní činnosti.

Je však pár věci, které do začátku budete potřebovat. Za prvé je to volný čas, za druhé to musí být minimální znalost grafického programu, pár výtvorů na prodej, minimální znalost angličtiny a trpělivost. Výsledky nemusejí přijít hned a ke slušným a pravidelným výdělkům se můžete dopracovat již za tři měsíce. Jde to však i mnohem dříve.fotobanka

První vás čeká registrace, kde vyplníte potřebné údaje. Následně nahrajete své výtvory, které ve třetím kroku popíšete. Nakonec sledujete prodeje a čekáte na první výplatu. Je to jednoduché. Nicméně neočekávejte vysoké výnosy hned prvních pár dnů po nahrání. Prodej na fotobankách je běh na dlouhou trať, který se o všem vyplatí, pokud se tomu vydržíte věnovat. Někteří si vydělají i více jak průměrný plat v České Republice. Chce to jen vytrvat.

Registrovat se můžete na následujících fotobankách a webových portálech, které patří mezi osvědčené prodejce fotografií a vektorových grafik.

Dreamstime.com je osvědčená fotobanka s miliony prodeji denně. Zároveň patří mezi fotobanky, které nejsou příliš náročné na vstupní grafiky a je proto ideální pro začátečníky.

Themeforest.net není jen obyčejná fotobanka. Kromě fotografií a vektorů, zde můžete prodávat i webové prezentace, video soubory či zvukové nahrávky. Prodeje zde dosahují opravdu vysokých čísel. Dobré také je, že si cenu můžete určit sami.

Shutterstock.com je asi největší fotobanka na trhu. Jsou zde náročnější na kvalitu, ale dosáhnete zde největších prodejů. Časem si zde můžete přijít na velmi slušný výdělek.

Pokud začnete s tvorbou grafik či fotografií pro fotobanky, připravte se na práci, která se vám zúročí až po několika měsících. Díky tomu však dosáhnete vysokých příjmů za pár hodin práce týdně. Máte tak zaručený pasivní příjem, který může dosáhnout i na průměrnou výplatu či více.