Design Ostatní tvorba

Tvorba ornamentů a vytváření kompozice

Ornamenty vždy sloužili k pěkným dekorativním účelů, ať už na pěkném závodním autě, tetování nebo doma na hrnku od kafe. Pro tvorbu ornamentů se používají bud speciální programy nebo je můžete kreslit i jen tak od ruky a do grafiky upravit až po samotném převodu. Ukážeme si jak jednoduše tvořit ornamenty.

Nyní vám předvedu ukázku jak lze vytvořit ornamenty pomocí jednoduchých kroků. Pro začátek je třeba vytvořit nějaké obrázky s prvky ornamentů, není důležité jestli budou souměrné nebo ne. Doporučuji používat tužku, případně centropen.

Ornamenty se ideálně kreslí v Photoshopu CS pomocí křivek. Já osobně rád kreslím ornamenty na papíře a poté je skenuji do počítače. Způsobů tvorby je více. Pokud začínáte na papíře, tak je s tím ovšem vždy více práce, pokud jste kreslili tužkou, tak je potřeba ornamenty zvýraznit pomocí křivek, jestliže jste kreslili na papíře centropenem, tak obvykle stačí výzaně zvýšit kontrast. V případě, že používáte tablet, tak je to bez diskuze a kreslete přímo na něm.

Podobu ornamentů si zvolte vždy podle sebe, já obvykle vytvářím jeden konkrétní tvar a zbytek jsou různé tvary podle fantazie. Můžete se inspirovat tvarem nějakého zvířete nebo oblíbeného předmětu. Nuže pustíme se do práce.

1. Pomocí křivek, kresbou na tabletu nebo ruční kresbou s převodem do počítače vytvoříme několik jednoduchých a několik složitějších ornamentů. S ornamenty neplýtvejte, naplňte celou plochu skici a vůbec nevadí, že budou všelijak rozházené, viz níže.

2. Pokud má obrázek roztřepené hrany, tak použijeme magickou funkci vyhlazování okrajů a zvýšíme kontrast. Následně přejdeme k tvorbě pozadí, na které náš ornament přijde, pokud chceme větší rozlišení, tak je třeba myslet na aktuální velikost a kvalitu našich ornamentů. Pokud je pozadí hotovo tak je na čase pomocí funkce „výběr dle barev“ nebo kouzelné hůlky vybírat jednotlivé ornamenty. Nejprve si rozmyslete jak bude celé rozvržení vypadat a poté vkládejte ornamenty na místo, dbejte na správné rozmístění, rotaci a stejnou velikost.

Sestavíme si ornamenty na pozadí, to znamená, že vytvoříte novou vrstvu, na kterou budete různě rozmísťovat své jednotlivé ornamenty. Jeden ornament klidně použijte vícekrát, můžete ho zrcadlově otáčet nebo ho klidně i zvětšujte nebo zmenšujte a vyhrajte si s celkovou kompozicí.

3. Pokud máte hotovo, tak si obrázek uložte a začněte s další variantou ornamentu pomocí stejné předlohy ať vaše motivy nevyjdou pouze na jeden jediný obrázek. S ornamenty si trochu pohrajte a zkuste využít filtrů, mísení a dalších efektů. Pomocí jedné skici plné ornamentů můžete vytvořit až desítky motivů.