Kreslení

Všimli jste si někdy, jak jsou zobrazeny kočky na středověkých obrazech?

Kočky jsou opravdu jedinečná stvoření se zajímavou minulostí. Všimli jste si už někdy, jak jsou kočky vyobrazovány na obrazech ze středověku? V dnešním článku vám přinášíme ukázku toho, jak by to opravdu vypadat nemělo. Kromě pobavení možná  objevíte i podivné vnímání středověkých koček. 

Už jste kreslili kočku?

Zkoušeli jste někdy namalovat kočku? Ukázalo se nakonec, že to není tak snadné, jak jste očekávali. Rozhodně toto platilo pro středověké umělce, kteří se snažili kočku vyobrazit, snad autenticky. Zatímco vynikali vyobrazováním náboženských scén, portrétů, krajin, vyobrazení konkrétních koček pro ně bylo zřejmě uměleckým oříškem. Většina z nich vypadá tělesně celkem v pořádku, ale všimněte si kočičí tváře, jejichž vyobrazení činilo umělcům největší problém. Místo roztomilých kočičích rysů, které většina umělců upřednostňuje, se středověcí malíři zaměřili na chmurný, až lidský pohled, které z koček dělá děsivé tvory. No, podívejte se na podivné středověké malby sami.

Kočky byly vyobrazovány i v choulostivějších situacích, například při večerní hygieně. 

Otázkou zůstává, zda měla některá ze středověkých koček opravdové obočí. Co myslíte vy? Kočičí tělo se v tomto případě celkem vyvedlo, ale obličej vypadá více lidský než kočičí.

Ničím překvapivým by pro vás neměla být kočka s několika páry prstů navíc, nic nevšedního, co by středověkou osobu vyděsilo. 

Tohle je opravdu nepovedený kočičí portrét. Když neumíte nakreslit kočičí obličej, prostě místo něj nakreslete lidský a doufejte, že si nikdo ničeho nevšimne. 

Další ukázka lidského obličeje vloženého umělcem do kočičího těla. Nejde z takové kočky trochu strach?

Středověké kočky s klidem zvládají i hru na hudební nástroj ve chvíli, kdy stojí na zadních nohách.

Tahle kočka patří mezi ty z povedenějšího soudku, jen ta ústa, znovu vypadají více jako lidská.

Znovu talentovaná středověká kočka zvládající hru na lyru, dokonce v oblečku. Trochu nevhodně zvolený je kočičí posed a pohlaví, které znovu připomíná spíše lidské než kočičí.

Tahle kočka je králem našich středověkých kočičích portrétů.