Bodypainting jako umění

Estimated read time 5 min read

Odbočíme od počítače i od klasických metod kreslení a představíme si moderní techniku malování na tělo zvanou bodypainting. Umělcovým plátnem již nebude papír ani monitor, ale ženské nebo mužské tělo.

Bodypainting je velmi populární, můžeme se s ním setkat zejména v případech, když chce pořadatel oživit něčím různé večírky, ale tuto techniku vidíme i na reklamních akcí, výstavách, ale i autosalónech, módních přehlídkách, festivalech, veřejných společenských akcí a na jiných akcích, třeba i erotickým podtextem.

V jednotlivých dílech si ukážeme, jak na tělo kreslit, jaké metody zvolit a také si ukážeme mnoho zajímavých inspirací, abyste i vy mohli tuto techniku vyzkoušet. Na úvod musíme poznamenat, že se zde pracuje s netoxickými barvami, které jsou pro tělo nezávadné. Nástrojem umělce může být štětec, houbička, ale také airbrush. Nezáleží jestli jste umělci nebo jestli kreslíte poprvé, body painting je zábava. Mistři v tomto umění dokáží na nahé tělo nakreslit šaty a nikdo si nevšimne, že je tělo nahé. Obzvláště krásně působí malování ornamentů a motivů přírody nebo zvířat. Nejlepší je zde skutečnost, že díky fantazii lze vytvořit pokaždé krásné dílo, které nikdy nebude stejné.

Bodypainting nemusí být ani na celé tělo, vystačíte si třeba i s rukama a nemusíte se u toho ani nijak svlékat.

Velmi oblíbený je bodypainting s UV barvami, v takovém provedení se nejlépe uplatní na hudebních akcích a diskotékách, kde barvy začnou zářit.

Trocha historie

Je zajímavé, že počátky bodypaintingu jsou kladeny někam mezi domorodce na Nové Guineji, ale setkat se s malování na tělo jsme se mohli u nás třeba již v pravěku třeba při válečném malování, za středověku v divadle, na maškarních karnevalech a podobně. Jistě najdeme i další příklady v historii i v jiných světových končinách, než jsou naše.

S určitou formou bodypaintingu se s tím setkáváme i v kosmetice při větším líčení či při některých speciálních dokreslení obličeje, třeba obočí. Takže to zas tak nová technika není, ale je to módní záležitost, a to velmi líbivá.

Pokud jen budeme chtít mluvit o historii bodypaintingu v Evropě na účelem výtvarného či volného malování na tělo, setkali jsme se s ním již v 60. Letech 20.století, kdy zejména mezi hippies se s tím začalo a považovalo se to již za novou formu umění. Ovšem jeho skutečný rozkvět jsme zaznamenali až v 90. letech.

 

Co to je bodypainting?

Bodypaintingem se dnes rozumí forma výtvarného umění či činnosti, při kterém se na místo na malířské plátna maluje na lidské tělo. Nejznámějším použití je, a jistě pro radost všech mužů, když se jako podklad pro malbu využije ženské tělo, někdy je to tělo celé, jindy jen třeba horní polovina. U akcí veřejných často má žena či dívka i plavky, u akcí soukromějších a pro dospělé, je to bez plavek. Ale také záleží na stydlivosti modelů a modelek.

Trochu je problém v názvosloví v tom, že s podobným malováním se setkáme na poutích či jinde při malování dětských obličejů. Ale nechceme vyvolávat žabomyší spory, jestli to k sobě patří nebo ne, hlavně když se malba lidem líbí. Předem ale musíme upozornit na to, že bodypainting je věcí pomíjivou a vůbec nemá nic s tetováním.

Od roku 2004 existuje také světová asociace bodypaintingu (WBPA – World Body Painting Association), která každoročně organizuje největší a nejznámější událost v této oblasti, jakou je World Bodypainting Festival. V roce 2015 se koná ve dnech 3. až 5. července v rakouském Poertschachu. Nejedná se však o jedinou akci, bodypainting je velmi populární i v našich končinách. Velmi mnoho akcí lze najít v Praze a jinde po celé České republice. Můžete se setkat také s označením bodyart, které je však spíše všeobecným označením pro zdobení lidského těla.

Další články:

Další články autora: