Učíme se Photoshop – 3. Díl: základní nástroje

Estimated read time 3 min read

Dnes se opět podíváme na základní nástroje, které na nás čekají v Photoshopu. Díky těmto znalostem si podmaníte tento úžasný nástroj na úpravu fotek, jako profesionál.

Dodge Tool / Zesvětlení (O)tool_basics14

Tento nástroj není tak špatný jako automobily Dodge. Tento nástroj, se používá k zesvětlení oblasti, na kterou ho chcete použít. Funguje to v případě, že vybraná oblast není absolutně černá.

Path Selection Tool / Výběr cest (A)tool_basics15

Tento nástroj, můžete použít při práci s cestami. Funguje na podobném principu jako pero a můžete tak upravovat jednotlivé kotevní body.

Horizontal Type Tool / Horizontální text (T)tool_basics16

Můžete kliknout a ihned psát nebo vytvořit poklepnutím a přetáhnutím rámeček, do kterého chcete zasadit text. Je tu spoustu možností, jak jej využít. Nebojte se objevovat všechny možnosti.

Pen Tool / Nástroj Pero (P)tool_basics17

Užitečný nástroj, pokud chcete profesionálně tvořit. Nástroj slouží k vytváření cest, se kterými můžete vytvořit různé tvary a obrazce. Cokoliv vás napadne. Můžete vytvářet výběry, ořezové cesty a spousty dalších možností skýtá nástroj pero. Upravovat můžete i různé kotevní body, stačí na ně poklepat a potáhnout jedno z kladívek. Změníte tak celou cestu, její směr, tvar, atd.

Rectangle Tool / Obdélník (U)tool_basics18

Ve výchozím nastavení vytvoříte obdélník. Barvu obdélníku nastavíte za pomoci barvy v popředí. Je to jednoduché, tak se to nebojte vyzkoušet.

Notes Tool / Poznámky (N)tool_basics19

Funguje to stejně jako papírové nálepky, ale v digitální verzi. Vytváříte malé poznámky a ty umisťujete tam, kam potřebujete. Je to skvělé, pokud často zapomínáte nebo sdílíte soubory s někým druhým.

Eyedropper Tool / Kapátko (I)tool_basics20

Kapátko funguje jednoduše. Měníte barvu popředí, kdekoliv kliknete. Pokud podržíte klávesu ALT, změníte barvu pozadí.

Hand Tool / Ruka (T)tool_basics21

Ruka se postará o pohyb na vaší pracovní ploše. Pokud jste příliš blízko obrázku a chcete se pohybovat kolem, použijete Ruku. Jednoduše kliknete a táhnete. Je to snadné.

Zoom Tool (Z)tool_basics22

Zoom netřeba představovat. Všichni vědí, o čem tento nástroj je. Přiblížíte si to, co potřebujete. Klávesou ALT vše oddálíte a klávesou SHIFT se přiblížíte. Pokud poklepáte na nástroj zvětšení v paletě, vrátíte se zpět na 100% zobrazení.

BONUS!tool_basics23

Toto jsou vaše barevné krabice. Popředí (blíže k nám) a pozadí (dále od nás). Poklepáním vás vyskočí dialogové okno, kde upravíte jednotlivé barvy podle potřeby.

Další články:

Další články autora: