20 tipů, jak fotit zvířata

Estimated read time 6 min read

Zvířata patří mezi nejvyhledávanější objekty focení, ovšem málokdo je dovede fotit skutečně profesionálně. Dnes se na zvířata zaměříme, resp. na způsoby, jak je správně fotit. Do hledáčku si dáme především zvířata, která jdou fotit nejhůře a to ta divoká, ale povíme si něco i o těch domácích.

Stejně tak jako lidé, tak i zvířata jsou osobnosti, každé je unikátní a každé je něčím specifické. Ještě než je začnete fotit, tak to vezměte v potaz a vnímejte jejich krásu nejen jako u neživého objektu, ale jako u bytosti, která vám dovolila pořídit snímek.

 Focení divokých zvířat v přírodě

1. Připravenost: Když fotíte v přírodě, tak je obvykle focení neplánované, jelikož jsou zvířata plachá. Proto mějte připravený fotoaparát k okamžité akci a tím myslím zapnutý a se správným režimem.

2. Mnoho fotek: Zvířata vám nepostojí, proto se nebojte fotit v dávkách. Je lepší se následně přehrabovat v hromadě snímků než se spokojit s několika, které nejsou dokonalé.

3. Krátká doba závěrky: Zvířata mají tendenci se dát do pohybu zrovna v momentě, kdy se chystáte zmáčknout spoušť, proto si nastavte vždy nejkratší možnou dobu závěrky.

4. Foťte, když si hraje: Když si zvíře hraje, nebo se čistí, či dělá jakoukoliv jinou činnost, tak se nesoustředí na okolí a to je ten nejlepší okamžik pro focení. Naopak když zvíře odpočívá a hledí do krajiny, tak má stoprocentní pozornost a hned si vás všimne. Klidně počkejte, dříve nebo později se většina zvířat do nějaké činnosti pustí.

5. Kamufláž: V přírodě musíte být dokonale nenápadní, proto se nebojte, že budete vypadat jako voják či myslivec, zkrátka si vezměte oblečení, ve kterém splynete s krajinou. Nyní v zimě vsaďte na bílé oblečení.

6. Buďte zticha: Chovejte tiše a nedělejte žádný povyk. Zvolte vždy oblečení, které při pohybu nešustí. Nezbytné vybavení si nedávejte do kapes na suchý nebo normální zip, ale raději na šňůrku nebo do kapsy.

7. Blesk: Efekt červených očí je stejný u zvířat i u lidí, s bleskem si dávejte pozor a použijte ho jen tehdy, když fotíte tmavá zvířata, po prvním snímku je obvykle vyplašíte.

8. Trpělivost: U focení zvířat nikdy nechoďte na jistotu, ale raději buďte trpěliví a focení si užívejte. Jelikož nemáte po lese fotospoušti, tak je musíte hledat sami a to je vždy časově náročné.

9. Focení plazů: Plazi jsou zcela jedinečnými zvířaty, u kterých se vyplatí je chvíli pronásledovat. Po chvilce jednoduše znehybní a nechají vás nafotit si je ze všech stran. Platí to i o ještěrkách i o hadech.

10. Focení z posedu: Pokud fotíte divokou zvěř v lese, tak se nebojte použít posedy pro myslivce. Jedná se o ideální místo, ze kterého vás neuvidí, jelikož vás budou vnímat jen jako strom nebo se nebudou dívat nahoru.

11. Slunce: Při focení si dejte pozor, abyste měli vždy slunce v zádech, jinak může být snímek velmi nekvalitní. Pokud není jiná možnost, tak foťte třeba i proti slunci, ale s bleskem.

12. Urbanizace: Mnoho lidí má přírodu doslova za zády, to může být někdy problém. Dejte si pozor, aby součástí fotografie nebyly žádné lidské výdobytky, od aut až po domy.

13. Nebojte se s nimi hýbat: Tím nemyslím sahat na zmiji, ale jsou zvířata, která můžete přemístit na lepší scenérii nebo do lepšího aktu, například brouka, hlemýždě nebo housenku.

14. Buďte ohleduplní: Berte na zvířata ohled a nefoťte je tehdy, když byste měli zbytečně vyplašit zvíře, které se krmí, nebo například odpočívající hejno či stádo.

15. Focení ve dvojici: Pokud jdete fotit zvířata s kamarády, tak se rozdělte a foťte sami. Čím více vás bude, tím dříve si vás zvířata všimnou.

16. Pozor na zloděje: Divte se tomu nebo ne, ale když necháte své vybavení bez dozoru, tak vám ho veverky, straky aj., bez milosti ukradnou nebo poničí.

17. Strategická místa: Pro focení si zvolte strategická místa, například, kam se chodí zvířata napít, kde odpočívají nebo kde se pohybují. S tím souvisí i vhodný čas a vhodné období. Těžko budete fotit zvíře, které zrovna chrápe v noře.

 

Zvířata v domácím prostředí

U focení zvířat v domácím prostředí platí zcela jiná pravidla, jelikož jsou takoví tvorové na lidi zvyklí a sami se díky tomu svým chováním někdy trochu lidmi stávají.

18. Zvyk je železná košile: Pokud fotíte domácí mazlíčky, tak je na focení snadno navyknete a některá zvířata se pak dokonce i ráda nechají nafotit. Některá to ale nesnáší a vždy vám utečou.

19. Hýbejte se s nimi: Pokud zvíře nespí nebo neodpočívá, tak je v pohybu. Myslete na to u ostření a pokud se hýbe směrem k vám i od vás, tak se hýbejte s ním, jinak bude fotka rozostřená.

20. Pozor na bezpečnost: Ne tu vaši, ale fotoaparátu, když se přiblížíte příliš blízko, tak můžete mít zafuněnou čočku, kterou můžete začít znovu leštit. Když necháte zase fotoaparát bez dozoru, tak se nedivte, když si z něho udělají vaši nejmilejší mazlíčci cíl útoku.

Další články:

Další články autora: