Kresbu dřívkem nemusíme ničím omezovat, stejně si vytvoříme vlastní styl v závislosti na technice a možnostech dřívek. Zjistíme, že musíme kreslit rychle, aby barva či inkoust tolik nestačily stékat a dělat kaňky nebo silné linky, které nechceme.
Můžeme kreslit statické věci, zátiší, krajinky, ale rychlost kresby dává jedinečnou šanci zachytit pohyb. Pro kreslení pohybu platí vždy stejná pravidla, jaká jsme probírali při kresbě tužkou. Chce to vždy trpělivost a chuť do tvorby a nenechat se odradit počátečními neúspěchy.
Kresba zkratky
Při kresbě dřívkem, kdy se nemůžeme zabývat velkými detaily, je užitečné využívat umění zkratky, tedy zjednodušené náznaků. Jestli nám to není úplně jasné, můžeme si říci, že při kreslení nějaké věci to, co je třeba menší než 1 cm, kreslit zkrátka nebudeme. Další návodem je, že zamhouříme oči a kreslíme jen to, co jsme schopni vidět. Výtvarnou zkratku musíme vlastně použít vždy, když nebude náš obrázek připomínat fotografii. Na druhou stranu lze si vypracovat styl, kdy bude divák stát před otázkou, co jsme vlastně nakreslili. Sice tady odbočujeme, ale dejme šanci fantazii diváka, nepodávejme mu vše jako na talíři, ať zapojí také vlastní fantazii.
Technika kresby dřívkem
Kresba dřívkem s ostrou špičkou asi žádné rady nepotřebuje, protože záleží vlastně na tom, jak se naučíme namáčet konec pisátka hluboko do barvy a jak rychle. Abychom si trochu pomohli, můžeme nalít barvu do menší misky a výšku hladiny určit podle toho, jak potřebujeme dřívko namáčet. Máme-li na konci dřívka hranu, zjistíme, jaká se s tím dají dělat doslova kouzla. Nakreslíme-li kruh nebo ovál, vidíme, že podle toho, jak dřívko držíme, je část kresby tenká a část silná podle délky hrany pisátka. Dřívkem se tak velmi vkusně dají dělat nápisy.
Pár rad před závěrem
Snažili jsme se v textu vypsat všechny záludnosti, které jsou spojeny s kresbou dřívkem. Takže to shrneme a doplníme o pár maličkostí. Kresba dřívkem vyžaduje rychlost, volnou, ale přesně vedenou ruku. Pokud jen neskicujeme či neexperimentujeme, jemně si předkresleme v hlavních obrysech budoucí kompozici výkresu. Pokud možno použijme na jeden výkres jednu techniku, tedy máme-li dřívko s hranou na konci, nekombinujme to s dřívkem špičatým.
Vhodné je ale třeba kresbu dřívkem kolorovat, pak ale doporučujeme použít jemné odstíny nebo vybarvit jen některé prvky. Alespoň zpočátku doporučujeme používat hustější barvu, která tak rychle neztéká. Někteří doporučují použít jako materiál dřívek balzu, protože ta dobře saje. Ovšem jde o velmi měkký materiál, který se rychle opotřebuje. Možná místo toho použijeme lépe měkčí dřevo, ale s drsnějším povrchem, nejenže lépe přijímá barvu, ale lépe se i drží.
Závěr
Kresba dřívkem není sice tak populární technika jako jiné, ale chceme-li být v kresbě zajímaví a jistě i originální, může to být jedna z možných cest. Osobně si také myslíme, že právě proto, že je potřeba dřívkem kreslit rychle, by si tuto techniku měli vyzkoušet a časem zopakovat všichni kreslíři, aby získali větší zručnost. Takže přejeme všem dobrou čáru.