Animované Kreslení Novinky Ostatní tvorba Živé Kreslení

Kreslení karikatur

Nakreslit portrét je pro laika obtížné, ale to stačí se držet předlohy, znát pravidla zkratky a obličej se může podobat. Jednou z variant portrétu je karikatura. někdo si může myslete, že je to jen legrace, ale opak je pravdou. Je to jako v herectví, na vážné role se najdou desítky adeptů, ale na komika jen jeden z mnoha.

Co je to karikatura

Základním rozdílem mezi karikaturou a kresbou portrétu je úmyslné zkreslení v karikatuře. Kreslíř by měl v tomto případě postihnout charakteristické rysy modelu a ty tzv. “vytáhnout”. Vlastně jde o řízenou deformaci tváře i postavy člověka. Jenže vystihnout ony charakteristické rysy je to nejobtížnější. Tváře lidí se v mnohém podobají a číst v nich je určitě jistý talent.

Jednoduchá karikatura

Karikatura může být různá, dá se říci, že v několika stupních. Jednoduchou karikaturu můžeme nakreslit vcelku jednoduše, když u portrétu jen zvýrazníme hlavní rysy, jako jsou obočí, tvar nosu, účes, a hlavu nakreslíme na malé tělo s nějakým gestem. Můžeme přikreslit nějaký charakteristický předmět pro kreslenou osobu, třeba fotbalový míč, hrnec a vařečku, hudební nástroj a podobně. Tady bychom ale měli pamatovat základní věc pro karikaturu – karikatura by neměla zesměšňovat a urážet, karikatura by měla pobavit. Na druhou stranu si nepleťme karikaturu s kresleným vtipem. To je jiná kategorie, i když určité společné rysy tu najdeme.

Něco o osobnostech

Všichni slavní karikaturisté (Gerald Scarfe, Matt Groening, Josef Blecha atd.) si většinou vypracovali za roky svůj charakteristický rukopis. Je proto na každém, kdo se chce na toto výtvarné pole pustit, zda se stane kopistou nebo bude hledat svůj styl. Jinak karikaturisté mají i své organizaci, možná je i někdo z ČR jejím členem. Samotnou karikaturou se dnes příliš lidí neživí, jedná se zejména o skvělý koníček, ale není to pravidlem, řada karikaturistů má pěkné honoráře. Profesionální karikaturisté jsou většinou současně vynikajícími výtvarníky, ilustrátory, humoristy atd.

Technika karikatury

Karikatura se vyznačuje jednoduchostí, čím méně čar, tím lépe. Ale také doporučujeme, abyste začínali s kresbu černobílou, nepoužívejte zbytečně stínování, které se nahrazuje širší linkou. Barevná karikatura je mnohem náročnější, však ji také používá jen některý ze slavných výtvarníků. Karikatura deformuje a přehání, ale přitom zachová podobu portrétovaného.

2188896026_90e7510dd6_o

Karikaturní zkratka

Pro mnohé osobnosti jsou některé detaily tak osobité, že stačí namalovat jen onen detail, třeba buřinku s hůlkou, a všichni uhodnou, že jde o Chaplina. Některé osobnosti a jejich rysy jsou známé jen určitému okruhu lidí, takže na pozor na veřejnou prezentaci. Při zjednodušování bychom neměli sklouznout ke klišé, kdy k “univerzální” křivé puse dáme nějaký prvek z účesu a karikatura je hotová. To si může dovolit někdo na “mostě” jako suvenýr, kdy karikatura nemusí být vzoru tolik podobná! Karikatura by neměla být zrcadlem skleněným, ale zrcadlem duše.

Foto: pixabay.com, flickr.com (Manny Hernandez, DonkeyHotey, Chris Schroeder, r0sss)