Rozhovor s Hanou Faberovou o malování a umění

Estimated read time 6 min read

Hana o sobě uvádí:

Umění vnímá jako prostředek k přeměně nehmotné myšlenky v konkrétní dílo. Kdysi svou vášeň pro umění dovedla v dráhu profesionální. V malbě má ráda kontrasty barev i tvarů. Pro vyjádření svého uměleckého vnímání vytvořila svůj vlastní styl omnikubismus. Současně říká, že dělat umění je umění. V tom smyslu, aby obraz absolutně odpovídal jejím představám.

Řekněte čtenářům do začátku tohoto rozhovoru něco o sobě.

V malířském světě se prezentuji vlastním stylem – omnikubismem. Mám ráda ostré hrany a linie. Ráda si hraji s perspektivou. Přepona „omni“ znamená v latině všechno. Slovní spojení omnikubismus vzniklo spontánně a výraz se ujal.

Kdy jste začala malovat a co vám malování přináší?

Umění mě oslovuje od malička. Bavilo mě, když vznikalo něco nového. U obrazů mám ráda celý tvůrčí proces, kdy umělec jakoby dává život původně prázdnému plátnu. Nějakou dobu jsem přemýšlela o studiu umění. Zvítězila ale moje druhá vášeň a sice záliba v číslech. Po nějaké době jsem se začala věnovat malbě profesionálně. Kromě uměleckého naplnění mě tedy i malba živí.

Co k malování potřebujete?

Možná je to klišé, ale pro malbu potřebuji hlavně inspiraci, múzu, a to správné tvůrčí rozpoložení. Na začátku mé každé malby musí být nápad. Vždy říkám, že dělat umění je umění. V tom smyslu, aby obraz absolutně odpovídal vašim představám. Současně, pokud se prodejem umění živíte, je třeba i určitá administrativa, která s prodejem umění souvisí.

Maluji akrylem, kombinovanou technikou – špachtlí a štětci. K malbě tedy i potřebuji malířské vybavení 😊.

Co vás inspiruje?

Inspiruje mě okolní svět. Zároveň platí, že umělec tvoří na základě svých emocí. Námět musí zaujmout a bavit. Inspiraci hledám všude kolem sebe. Skrze malbu se dostávám do míst, která bych chtěla navštívit, či místa, která mě nějakým způsobem oslovila. Maluji ráda mořská pobřeží, majáky, hory. U malby žen si hraji s myšlenkou ideálem krásy, který může být pro každého jný. Prvotním záměrem bylo popřít striktní požadavky na ženskou krásu. Je typické, kdy že umělec inspiruje vlastními pocity a životními etapami. Náměty jsou pod taktovkou samotného umělce. V tomto smyslu se nechávám ovlivnit pouze svojí múzou, nikým jiným. Tvořím nezávisle.

Jaký je váš nejoblíbenější výtvarný styl a proč?

Tvořím pod vlastním uměleckým stylem, omnikubismem. Vzhledem k mojí zálibě v ostrých hranách, divokosti a nespoutanosti mám ráda kubismus. Co se týče konkrétních děl, každá posuzuji samostatně. V obrazech hledám barvy, hloubku a myšlenku.

Existuje nějaký konkrétní umělec, který vás významně ovlivnil ve vaší tvorbě?

Z historie obdivuji mnoho velikánů. Protože miluji kubismus, musím zmínit Pabla Picassa. Fascinuje mě jeho odvaha měnit tehdy poměrně konzervativní pohled na umění. Oblíbence mám i mezi současnými umělci. Ve světě umění, kdy snad už nic nebylo namalováno, oceňuji nápad a neokoukanost.

Myslíte si, že talent je vrozený, nebo může být vyvinut s praxí a odhodláním?

Myslím, že platí obojí. Talent beze sporu je důležitý. Odhodlání ještě důležitější. Pokud ale něco chcete rozvíjet, musí vás to nejprve bavit. Pak teprve se můžete do daného naplno ponořit a sám v sobě posouvat hranice. Zdůrazňuji sám v sobě! Hranice si určujeme sami. Člověk by měl být ale vždy nohama na zemi. Úsilí nepřepálit. Neboť i u umění se člověk může setkat s vyhořením, jak pozoruji ve svém okolí.

Jak se vyrovnáváte s tvořivou blokací nebo okamžiky, kdy inspirace není na dosah? Máte nějaké techniky nebo rituály, které vám pomáhají znovu nalézt vaši kreativní cestu?

Umělcova múza, inspirace a chuť tvořit je alfa omega celého tvůrčího procesu. Já osobně tvořím, pouze, pokud cítím ty správné emoce a energii. Ty se totiž pak zračí v obrazu samotném. Na druhou stranu, umělcovým záměrem klidně může být, aby obraz vyvolával i emoce negativní. Múza je věc vrtkavá a souvisí s vaším osobním rozpoložením. Pokud tedy múza není zrovna příliš tvůrčí, od plátna si na chvilku odskočím třeba ke skicování.

Jaké reakce dostáváte od lidí, kteří vidí vaše díla? Existuje nějaký okamžik nebo komentář od někoho, který pro vás byl zvlášť odměňující nebo inspirativní?

Těší mne kladná odezva na má díla, jak od umělců kolegů, tak od zákazníků. Chápu ale, že v pojetí svého umění se nemohu zavděčit každému, ani o to neusiluji. Konstruktivní zpětnou vazbu vždy vítám a o svých dílech ráda debatuji. Myslím si, že diskuze k umění vždy patřila a patří.

Nejsilnějsí komentáře na moje díla v sobě nesou dojetí, emoce a poselství. To, že lze z  obrazu čerpat energii a objevovat v něm stále něco nového. A k obrazu se každý den s radostí vracet. Vždy říkám, že i obraz si vybírá svého majitele 😊. Pokud vznikne mezi majitelem obrazu a obrazem pouto, je to krásný pocit.

Vystavujete svá díla?

Každý rok pravidelně svá díla vystavuji, jak v Česku tak v zahraničí. Letos se určitě představím v Plzni, na výstavě samotné už pracuji. Pro letošek mám i jiné nabídky a nápady, které věřím, že zrealizuji.

Chcete něco vzkázat čtenářům časopisu Grafickekresleni.cz?

Čtenářům přeji samozřejmě vše dobré. Radost ze samotného tvoření. Neboť pouze to, co vás v životě baví a uspokojuje, má skutečně smysl.


Další články:

Další články autora: