Kreslení

Překrásné mandaly, které potěší oko i duši

Hledáte inspiraci na letní tvoření venku? Vydejte se o ulic a malujte mandaly. Postačím vám k tomu obyčejné křídy a dostatečná fantazie či inspirace v podobě dnešního článku. Mandaly nejsou navíc jen obyčejnými obrazci, ale vyjadřují, co je v nás ukryto.

Co jsou to mandaly?

Mandala doslova znamená kruh či dokonce magický kruh. Mandala se stala nadkulturním symbolem jednoty a rovnováhy, který se vyskytoval ve všech dobách v různých kulturách i náboženstvích. Mandaly jsou nesmírně staré a nesou v sobě zvláštní energii. Jsou prostředníkem toho, jak se chaos přeměňuje do harmonické formy, což se využívá i v psychologii a psychoterapii, kde jsou mandaly hojně využívány jako relaxační pomůcky a doplňky k tradiční léčbě.

Mandaly kolem nás

Dnes si můžete dokonce koupit omalovánky s mandaly, jelikož při jejich tvoření nejde jen o malbu či kresbu samotného kruhu, ale také o to, jakými barvy ji člověk vymaluje. Velmi záleží na barvách uvnitř kruhu mandaly, které vyjadřují naši duši, to, jakými jsme. Pokud jsou barvy veselé, barevné, jsme pozitivně naladěnými lidmi, které nic netrápí. Tmavší barvy jsou již znakem nějakého problému. Dobré je však toto pacientovi či člověku, který bude mandalu malovat, neříkat, aby mandalu vymalovával tzv. s čistým štítem.

 

Malování mandal venku na ulici s pomocí kříd je dobrou zábavou pro děti i dospělé. Každý si může vytvořit mandalu jen podle své fantazie. Základem by však měl být kruh, který budete různě zdobit, vybarvovat  a přidávat různé ornamenty. Mandaly mohou být velmi malé, ale také obrovské a mohou se stát dílem několika osob, které na její tvorbě budou společně spolupracovat. Tvorba velké mandaly se může stát skvělým projektem, který spojuje osoby a učí je klidu a soustředěnosti. Nechte se inspirovat tvorbou mandal i vy.