Ruční malování glóbusů je přežívajícím uměním

Estimated read time 2 min read

Přemýšleli jste někdy nad tím, jak složité musí být namalovat glóbus? Malované glóbusy jsou velkou vzácností a to zejména díky neuvěřitelné složitosti a náročnosti. Ačkoliv byly běžné glóbusy v mnoha domácnostech, postupně je vytlačily Google mapy, GPS aj. Na celém světě existují už jen poslední 2 společnosti, které ručně vyráběné glóbusy dělají.

Jedna z nich sídlí v Londýně a jmenuje se Bellerby & Co. Globemakers. Společnost založil v roce 2008 Peter Bellerby. Říkáte si, jak ho to jen napadlo? Nápad přišel sám, když se snažil koupit nějaký hezký glóbus svému otci k 80. narozeninám. Nabízely se mu pouze levné potisknuté plastové glóbusy nebo velmi drahé starožitné glóbusy. Levný kupovat nechtěl a utrácet tisíce liber za starožitný také ne, rozhodl se proto, že glóbus vyrobí sám. To se však ukázalo jako mnohem náročnější a dražší úkol, než si původně představoval. To nakonec vedlo k vytvoření vlastního ateliéru, který se specializuje na výrobu glóbusů.

Nyní už má Bellerby celý tým specializovaných tvůrců, kteří s ním ručně vyrábí dřevěné glóbusy té nejvyšší kvality. Každý kus je odborným řemeslným dílem. Pro výrobu se používají tradiční techniky a samotné malování a popisování zabere neuvěřitelně dlouhou dobu.

Jeho společnost udělala takový dojem, že získala za své glóbusy mezinárodní uznání. Nejmenší glóbusy, které vyrábí, mají v průměru 22 centimetrů, největší zase 122 centimetrů. Jejich popularita je tak veliká, že je začalo používat BBC pro své inscenace, použity byly i v několika hollywoodských filmech. Každému zákazníkovi se glóbus vytváří na míru a dokonce si tam zákazníci mohou nechat vytvořit smyšlená místa či vyznačit místa, kam by se jednou chtěli podívat.

Další články:

Další články autora: