Fotomobil: co dokáže a jaký vybrat?

Estimated read time 4 min read

Ačkoli by to ještě před pár lety nikdo nečekal a slovo „fotomobil“ bylo považováno za holý nesmysl, dnes je situace zcela jiná. Zájem o běžné fotoaparáty rok od roku strmě klesá, přičemž prodej chytrých telefonů naopak rychle roste. Ostatně není ani divu, protože co nám dnes telefony nabízí a umožňují je až neuvěřitelné… Jedním z nejdůležitějších parametrů, podle něhož si svůj mobil vybíráme, je právě kvalita fotografií.

Na trhu existuje velká spousta modelů. Liší se nejen svojí podobou, odolností a značkou, ale také fotografickou kvalitou. Právě na tento parametr se zaměřili redaktoři recenzního portálu Testado.cz, kteří sepsali článek s nejlepšími fotomobily roku 2019. Článek ovšem nezahrnuje pouze drahé a prémiové telefony. Dostalo se i na levnější a cenově dostupné kousky. Vybrat by si tak měl úplně každý. Nyní si řekneme, co je důležité a na co si dát před koupí fotomobilu vlastně pozor.

Jak vybrat fotomobil

Pokud jste v daném odvětví neznalí, jedno z největších úskalí pro vás mohou znamenat megapixely. Člověk by řekl „čím více, tím lépe“. Realita je nicméně jiná: počet megapixelů (zkráceně Mpx) nemusí o kvalitě snímků vůbec nic vypovídat. Výrobci však oné neznalosti zákazníků mnohdy využívají a do svých telefonů „cpou“ co možná největší počet Mpx. Pixel je přitom pouhým nositelem informace, který zachycené světlo převádí na data, z nichž se skládá každá fotografie.

Mnohem důležitější ovšem není počet pixelů, nýbrž jeho velikost. Tato velikost pak úzce souvisí s velikostí snímače daného přístroje. Pro větší množství pixelů je tedy nutný větší snímač. Pokud tomu tak není a snímač je příliš malý, přenesená data se musí zmenšit a na fotce bude tento nepoměr znát především horší kvalitou.

Neméně důležitou roli hraje také světelnost – tedy clona. Hodnota clony nám říká, jaké množství světla propustní na snímač. Světelnost se uvádí zkratkou „f“. Čímž nižší hodnota clony je, tím bude mobilní telefon pořizovat kvalitnější obrázky za horších světelných podmínek (stíny, šero, tma). Například f/2 je lepší než f/2,2 a tak dále. Kromě megapixelů, snímače a clony je dobré věnovat pozornost i počtu objektivů.

Počet fotoaparátů

Více fotoaparátů/objektivů pro vás znamená hlavně více možností. U dnešních moderních smartphonů umí každý fotoaparát něco jiného. První dokáže pořídit fotku s nejširším záběrem (vyfotíte celou rodinu), druhý je specialistou na zoom (přiblížíte si vzdálený objekt bez ztráty kvality), třetí je zase určen na rozmazání pozadí a hloubku ostrosti (vyfotíte obličej s důrazem na každičký detail). Pokud tedy patříte mezi náročnější uživatele a s každou scénou a situací si rádi vyhrajete, větší množství fotoaparátů bude pro vás jistě lepší variantou.

Dražší je lepší?

Před koupí svého budoucího telefonu si určitě dobře rozmyslete, jakým způsobem hodláte zařízení používat. Je zkrátka zbytečné, abyste investovali větší částku za něco, co ve finále ani nevyužijete. Stejné pravidlo platí u náročnějších telefonistů. Pokud fotíte každý den, rádi fotografie ukazujete kamarádům a zakládáte si domácí alba, odolný telefon asi nebude pro vás to pravé fotografické…

Text: Petr Smejkal

Další články:

Další články autora: