Technika volných asociací

Estimated read time 2 min read

Technika volných asociací je oblíbeným nástrojem nejen v psychologii, ale i v kreslení. Podstata spočívá v uvolnění myšlenek a kreslení zcela nezávisle na všech faktorech, zkrátka a jistě na chvíli jako byste vypnuli všechno soustředění na okolní svět a zcela uvolněně kreslili svoje myšlenky a pocity.

Někdy je opravdu těžké toho stavu docílit, skvělým pomocníkem při této tvorbě je hudba a je absolutně jedno jaká. Nejlepší je pustit si přesně ten typ hudby, na kterou máte v tu chvíli náladu, pokud jste ve vzteku a depresi, tak pomůže hudba rychlá a mnohdy agresivní, pokud toužíte po relaxu a klidu, pak může pomoci klidná, vážná, někdy i romantická hudba. Zkrátka použijte takovou hudbu, která dokonale vystihuje vaše současné emoce a myšlenky.
Když jste dobře naladěni, tak už to nebude vaše ruka ani vaše rozhodování, ale vaše vnitřní myšlenky, které povedou tužku, štětec nebo cokoliv jiného. Podstata spočívá v tom, že nekreslíte konkrétní věc či předmět z vašeho okolí. Začínáte kreslit abstraktní zobrazení vaší mysli, uvolňujete napětí a frustraci, která se ve vás doteď držela.
Nejde pouze o abstraktní kresby, mohou to být symboly, ornamenty nebo tváře a postavy lidí, se kterými jste se nesetkali či setkali, ale z neznámého důvodu je teď kreslíte.


Efekt tvorby by měl vyprchat společně s pocity a myšlenkami, které jste do kresby vložili. Pokud je současný stav intenzivní, tak efekt nezmizí, ale projeví se na vaší vlastní tvorbě.
Z hotových kreseb se dá pak mnohdy vyčíst nálada, současný stav mysli i dlouhodobé frustrace, vjemy a pocity. Při pravidelném používání této metody se dá později vysledovat, jak se vaše stavy mění i jak se mění váš pohled na svět.

Další články:

Další články autora: