Vyvolání fotek, černá komora

Estimated read time 3 min read

Od prvních pořízených fotografií uběhlo již bezmála 200 let a lidstvo stále nepřestává být fascinováno celým složitým procesem, který vzniku fotografie předchází. Ačkoliv je dnes nejrozšířenější technologie digitální fotografie, původní metody fotografování, které nabízely analogové fotoaparáty, a následného vyvolávání fotek si získávají stále více příznivců.

Vyvolávání fotek

Zmáčknutí spouště analogového fotoaparátu je úkonem, který spustí chemickou reakci, na kterou se dříve snažili přijít vědci z celého světa. Samotné vyvolávání fotek je proces, při kterém fotografie teprve přichází na svět. Principem je reakce velmi jemně rozptýlené sloučeniny stříbra (chloridu nebo bromidu) v želatině na světlo.

Pro vyvolání je nutné fotografický film ponořit do roztoku vývojky s redukčním činidlem. Následuje přerušovcí lázeň a ustálení fotografického obrazu působením roztoku ustalovače. Poté se fotomateriál promyje vodou a usuší, případně se provede povrchová úprava.

Černá komora

Při vyvolávání se pracuje se světlocitlivými materiály a při tomto procesu je zapotřebí tma. To je důvod, proč se místnostem na vyvolávání fotek říká černá komora nebo také temná komora. Jelikož by se v úplné tmě špatně pracovalo, při zpracování pozitivních materiálů se komora osvětluje velmi slabým červeným světlem. Na toto světlo jsou materiály jen minimálně citlivé, a proto výslednou fotografii nijak neovlivní. Pro specifické materiály se využívá také slabé žlutozelené světlo.

Mnoho lidí digitální technologii neuznává a považuje klasické pořizování a vyvolávání fotografií za nejlepší cestu k dokonalému snímku. Náročnost celého procesu dělá z fotografování skutečné umění.

Polaroidy

IMG_8531-800x600Polaroidy vděčí za svůj rozšířený název stejnojmenné společnosti (Polaroid), která se zasloužila o masivní výrobu instatních fotoaparátů. Ve 20. století byly polaroidy na vrcholu slávy a to zejména tím, že po zmáčknutí spouště došlo k samotnému vytvoření hotové fotografie. Polaroidy nevyužívají klasický fotofilm, ale instantní film, na kterém se obraz objeví do několika sekund. V instantním filmu jsou emulze a zpracovávající chemické látky spojeny v obsažené obálce nebo na samotném fotografickém papíru. I když od minulého století zájem o polaroidy klesl, stále se nabízí možnost užívat si jejich výhod. Na trhu se nabízí mnoho modelů, například populární Polaroid Instax mini 8 a řada dalších.

Další články:

Další články autora: