Slyšeli jste už o zelené střeše? Že je to podle vás jen obyčejný estetický prvek? To jste na omylu. Zelená střecha přináší nejen mnoho výhod, ale také šetří úspory. Přesvědčte se sami!
Za zelené střechy jsou považovány střechy domů, které jsou zcela (či částečně) zakryté vegetací a půdou. Rozdělují se na extenzivní a intenzivní a v podstatě je jen na vás, který typ si vyberete. Zelená střecha extenzivní je pokrytá nižším porostem v podobě trávy, bonsají, květin či nízkých keříků.
Právě tyto rostliny mohou bez naprostého poškození přežít období sucha a po dešti se lehce regenerují. Zároveň není potřeba téměř žádný zásah člověka při údržbě, jelikož porost je zásobován vodou a živinami díky přirozeným procesům. Oproti tomu intenzivní zelená střecha pravidelné zásahy člověka přímo vyžaduje. Jedná se o prostor k relaxaci a odpočinku, který musí být udržován. Nejčastěji jsou intenzivní zelené střechy známé jako střední zahrady.
Skladba zelené střechy obsahuje sedm vrstev
Zelená střecha se skládá celkem ze sedmi důležitých vrstev, kdy každá plní svou přesnou roli. Správná skladba zelené střechy je tak opravdu důležitá pro její správnou funkci. Zelená střecha obsahuje:
- kontrolní šachtu – chrání vpusť před vnikáním nečistot
- kořenům vzdornou fólii – zabraňuje pronikání kořenů do konstrukce
- ochrannou textilii
- nopovou drenážní fólii – zadržuje potřebnou vodu a přebytečnou odvádí
- filtrační textilii – zabraňuje vyplavování jemných částic ze substrátu
- extenzivní substrát
- osivo a řízky rozchodníků
Se zelenou střechou se vám náklady vrátí
Pokud vám připadá, že cena za zelené střechy není zrovna nízká, jste na omylu. Investice do správně vytvořené zelené střechy se vám do několika let mnohonásobně vrátí nejen v podobě peněz, ale i určitého komfortu a pohodlí. Díky zeleným střechám dochází k lepší izolaci a snižují se náklady za vytápění a klimatizaci. Zelená střecha zároveň odlehčuje kanalizačnímu systému díky zadržování vody, zlepšuje mikroklima a zajišťuje nižší hlučnost i lepší kvalitu vzduchu.