Ostatní tvorba

Práce se vzorníkem barev

Ať jste zkušený veterán nebo čerstvý začátečník ve Photoshopu časem se jistě setkáte se vzorníkem barev. Vzorník ( Swatches) vám umožní ukládat a vybírat barvy nebo zrychlit výběr barev, které vám urychlí práci. Pojďme se podívat jak efektivně využívat tento nástroj.

Krok 1

Než začneme, ujistěte se, že máte zobrazen panel se vzorníkem barev. Vyberte pracovní panel „Design“. Ten najdete pod Okna>Pracovní plocha>Design.

krok1

Pokud vaše pracovní plocha nevypadá, jako uvedený příklad můžete obnovit plochu. V panelu kliknete na Okna>Pracovní plocha>Obnovit design (reset design).

Také můžete obnovit vzorky barev. Přejděte do vzorníku barev, dále klikněte přidat vzorek (add to swatches) a opět potvrďte obnovit vzorník.

krok1b

Krok 2

Otevřete panel barev a vyberte si barvu podle vašich požadavků. Případně použijte barvu v ukázce, což je # 274860.

krok2

Krok 3

Před zavřením okna, musíme potvrdit barvu přidáním do vzorníku. Přidat do vzorníku (Add to Swatches).

krok3

Krok 4

Po kliknutí na přidání vzorníku a potvrzení je potřeba pojmenovat vzorník. V našem případě jsem ho pojmenoval „Pěkná Modrá“ a potvrďte.

krok4

Krok 5

Právě uložený vzorník, najdete v panelu Vzorník, jak jsme si vysvětlili na začátku. Pokud jste zapomněli, stačí jít do Okna>Vzorník.

krok5

Otevřený panel se zobrazí vpravo nahoře.

krok5b

Krok 6

Otevřete vzorník ikonkou v pravo nahoře a podívejte se po vzorníku co jsme právě uložili. Chcete li změnit velikost miniatur, klepněte na ikonku Velké miniatury (large thumbnail).

Změna by se měla ihned objevit. Pokud myší najedete na určitou barvu a chvíli na ni zůstanete, měl by se vám ukázat název vzorníku. Vyberte si barvu, klikněte levým tlačítkem a barva se dostane do popředí.

krok6

Krok 7

Jakmile si vyberete všechny potřebné barvy, uložte si jej, jak jsme si ukázali výše. Všechny by měly být k nalezení ve stejném vzorníku v panelu.

Pokud si chcete uložit samotný vzorník. Rozbalte panel a zvolte ikonku Uložte Vzorník (Save Swatches).

krok7

Krok 8

Následně by mělo vyskočit okno pro uložení a pojmenování Vašeho vzorníku. Pojmenujte si vzorník podle potřeby a uložte. Automaticky by měla být vybrána složka Photoshopu pro ukládání vzorníku barev. Pro případnou změnu složky klikněte uložit jako.

krok8

Pokud si přejete načíst již vytvořený vzorník barev. Není nic jednoduššího než opět rozbalit panel voleb vzorníku a Nahrát vzorník (Load Watches). Můžete načíst soubor, který jsme právě uložili.

krok9