Učíme se Photoshop – 1. Díl: základní nástroje

Estimated read time 3 min read

Začínáme od píky. Dnes se podíváme na základní nástroje programu Photoshop, jejich funkce, užitečnost a klávesové zkratky. Po přečtení článku, budete schopni velmi dobře ovládat Photoshop na základní úrovni. Zbytek je na Vaší fantazii.

Rectangular Marquee Tool / Výběr (M)1

Za pomoci tohoto nástroje můžete provádět výběr na obrázku v obdélníkovém tvaru. Oblast, kterou vyberete, bude přímo ovlivněná dalšími efekty, které použijete. Pokud podržíte klávesu (SHIFT), vytvoří se vám dokonalý čtverec. Za pomoci klávesy (ALT) se začne tvořit obdélník tam, kde začíná kurzor.

 

Move Tool / Přesun (V)2

Jak již sám název napovídá, za pomoci tohoto nástroje budete moct přesouvat jednotlivé objekty, efekty, vrstvy a spousty dalších věcí. Pokud podržíte klávesu (SHIFT) budete moci pohybovat objektem čistě nahoru nebo dolů.

 

Polygon Lasso Tool / Laso (L)3

Opět nástroj, který vám pomůže s výběrem. Pokud použijete tento nástroj, vyberete si libovolnou oblast jakéhokoliv tvaru. Jakmile chcete výběr ukončit, najedete na počáteční první bod a při spojení se vám změní kurzor. Následně kliknete a máte vytvořený výběr. Při držení klávesy (ALT) uvidíte změnu kurzoru a ukončíte tak výběr.

 

Magic Wand / Kouzelná hůlka (W)4

Za pomoci kouzelné hůlky si vyberete stejný blok barev nebo průhlednosti, na který kliknete. V pruhu voleb nahoře, si můžete upravit toleranci podle potřeby a podle toho bude přesný váš výběr.

 

Crop Tool / Ořez (C)5

Nástroj Crop funguje na podobném principu jako Výběr. Rozdíl je v tom, že po potvrzení výběru se vám obraz ořízne do velikosti, kterou jste si určili.

 

Slice Tool / Řez (K)6

Tento nástroj využijete především při budování webových stránek nebo rozdělováním jednoho obrazu na menší. Jedná se o trochu složitější nástroj, takže se všemi úpravami si dejte pozor.

Dnešní díl je naplněn. Vše si pozorně přečtěte a vyzkoušejte. V dalším tutoriálu se naučíme ostatní nástroje. Doufám, že dnešní povídání vám bylo užitečné.

 

Další články:

Další články autora: