5 tipů pro fotografování krajiny

Estimated read time 3 min read

Díky těmto tipům zlepšíte svoje fotografické schopnosti pětsetkrát a budete tak vytvářet úchvatné fotografie.

1. Když slunce zapadá

Západ slunce je jedna z nejhezčích věcí, které se nám každý den naskytují s ojedinělou atmosférou, proto je dobré vědět jak správně tuto atmosféru zachytit a mít tak památku na jedinečný okamžik. Pokud, ale nechcete fotit přímo západ slunce, zkuste se otočit o 90° k západu slunce nebo se rovnou otočit zády. Jemné světlo pak dodává okolní přírodě překrásné odstíny barev. Nejlepší čas pro tyto snímky je 30 minut před západem a po západu slunce.

1

2. Když slunce vychází

Stejně jako před a po západu slunce, fotografování před a po východu slunce je něco nezapomenutelného. Spousty detailů, barev a stínu vykouzlí nezapomenutelnou atmosféru na vašich fotkách. Pokud fotíte portréty, víte, že i během dne můžete fotit ve stínu pro jemné světlo, ale s krajinou toho jen těžko docílíte. Musíte se, hold spoléhat na počasí. Nejlepší čas na focení je opět 30 minut před a po východu slunce, ale klidně pár minut můžete přidat hlavně po východu slunce, pokud je zrovna mírná oblačnost.

2

3

Obrázek nahoře ukazuje mírně podexponovanou fotografii. Snímek nebyl pořízen ve správném množství světla. Možná, že slunce bylo příliš nízko nebo byla vysoká oblačnost.

3. Popředí, střed, pozadí

Tento tip je součástí pravidla třetin, který je hned v následujícím tipu. Ujistěte se, že máte tři prvky v záběru krajiny a fotografie vypadala více esteticky. Například v popředí může být hejno racků dovádějící na pláži, střed budou zaplňovat vlny narážející na písek a pozadí uzavírá moře a nekonečný oceán.

4

4. Použijte pravidlo třetin

Pravidlo třetin se v krajině nemění a platí úplně stejně jako v jiném druhu fotografie. Představte si tři linky, které rozdělují váš snímek, a podle nich si zhruba představíte, jak výsledná fotografie může vypadat. Chce to chvilku cviku, ale brzo se vám toto pravidlo dostane do těla.

5

V této fotografii, je deštník vpravo dole.

6

Úhly a umístění dvou objektů vedle sebe může také dobře fungovat.

5. Nedávejte horizont do středu záběru

Tato rada je úzce spojena s pravidlem třetin: Nedávejte horizont do středu záběru. Zatímco mnoho začínajících fotografů bude mít tendenci rozdělit fotografii na polovinu, s horizontem v horní třetině nebo dokonce horní páté či osmé vypadá fotografie mnohem lépe.

9

10

 

zdroj:photoshoptutorials.ws

Další články:

Další články autora: