Nejprve si řekneme, co taková mandala je, než se pustíme do vlastní tvorby. Je to vlastně jakýsi obrazec s náboženským podtextem, který má svou úlohu jasně stanovenou – vyrovnává naše vnitřní síly, především tu životní. Pochází z řeči zvané sánskrt, je nositelem esence. Můžeme si jí namalovat i sami a sledovat u toho naše pocity nebo také pod odborně vedeným psychoterapeutem.
Každá metoda nás tak naučí něco nového, v tom jsou právě mandaly tak úžasné. Jsou dobrým nástrojem k vlastnímu já a sebepoznání. Různé mandaly se vyskytují i v přírodě, pokuste se s nimi spojit pomocí obrazců.
Jak namalovat mandalu
Důležité je malovat jí v prostředí, kde se cítíme dobře a navodit k tomu i příjemnou relaxaci. Pusťte si hudbu nebo si zapalte vonnou svíčku, tyčinku či aromalampu.
Vaše smysly se uvolní a při malování se budete cítit mnohem uvolněněji. Vlastní rozjímání má blahodárné účinky na váš organismus. Z těla odvede nepříjemné napětí a budete se cítit očištěni.
Co budete potřebovat
Čistý bílý papír nebo čtvrtku, kružítko, obyčejnou tužku, pravítko, pastelky, vodovky, fixy – záleží na vás, nůžky, lepidlo
Je mnoho způsobů, jak namalovat mandalu. Tím nejjednodušším je mandalu stáhnout na internetu, vytisknout ji a vybarvit. Další možností je nakopírovat vlastní čtvrtinovou šablonu nebo si také nakreslit podle návodu mandalu vlastní či ji překreslit přes průsvitný papír a ten nalepit na tvrdý základ, např. čtvrtku. Z mandal si tak vyberte, která je vám v daném momentě nejblíže. Také určete pro koho, nebo co jí budete malovat. Měla by pomoci vašemu trápení. Pro dnešní kreslení jsme si vybrali vlastní kruhovou mandalu.
- Vezměte si čistý bílý papír, obyčejnou tužku a pravítko. Vytvořte si na papíře pevný bod, kterým bude střed kružnice. Propojte protilehlé rohy papíru a v místě, kde se čáry protnou, vám tento průsečík vytvoří váš základ na mandalu. Kružítko si zapíchněte do vzniklého bodu a obtočte kolem něj kruh.
- Nyní máte plochu, která vám umožní dovnitř do kruhu vnést různé geometrické tvary, čáry a klikyháky. Stačí jen tužkou vést jemné linie, které dají vaší mandale jiný rozměr.
- Logicky malovat budete svou dominantní rukou (většinou pravou), ale zkuste zapojit i vaší druhou hemisféru a vzít tužku do levé ruky.
- Vzniknou vám tu rozmanité tvary a čáry. Mandalu si můžete pomyslně rozdělit na čtvrtiny, ale lepší bude, uchopit do ruky pravítko. Čtvrtinovou část mandaly obtáhněte černou pastelkou nebo fixou, lépe vám vystoupí do popředí. Nyní máte dvě možnosti, pokud chcete mandalu stejnorodou, práci vám usnadní kopírka. Stačí vytvořit tři kopie, které vystřihnete stejně jako první čtvrtinu a přiložíte na čistý bílý papír a nalepíte.
- Druhou možností je pokračovat v obtažení celé mandaly bez stříhání a lepidla, protože v jiné části mohou být linie jiné a vypovědět něco více o vaší osobnosti. Záleží na vás, kterou metodu zvolíte. Kopírkou si práci sice zjednodušíte, ale mandala dělaná celá ručně pro vás bude mít větší hodnotu. Také pokud z ní chcete dále i číst, je lepší si jí celou nakreslit podle svých představ. Metodou kopírky vám vznikne třeba pěkný obrázek do kuchyně na lednici, když jí upevníte magnetky. Nicméně pro čtení a luštění je rozhodně lepší mandala vlastní nebo předlohová.
- Nyní jsou na řadě pastelky, kterými si tuto mandalu vymalujete. Nepřemýšlejte u toho, intuice vás navede sama. Mandalu vybarvěte tak, jak se vám líbí. Nebraňte se barvám, po kterých chcete sáhnout (např. tmavé). Možná vám např. černá barva chce něco v životě naznačit, stejně jako světle modrá, žlutá a červená. Pomocí barev, tvarů a systému kresby lze vyčíst opravdu cenné informace, které jsou mocným vodítkem k hlubokému lidskému chápaní a porozumění.
- Dolní část mandaly by měla zaznamenat činnosti, které se nám odehrávají v našem podvědomí, horní ve vědomí, vlevo rozum a vpravo intuice.