BARVA nejen pro výtvarníky

Estimated read time 4 min read

Důkladná znalost barevné teorie stojí za každým kvalitním uměleckým dílem

Jan Matěják

Možná vás hned v úvodu knihy tvrzení autora Jana Matějáka překvapí, když vám řekne, že barvy vlastně ve skutečnosti neexistují a světlo je neviditelné.

Nejspíš si kladete otázku, jestli se nezbláznil. Jak může psát knihu o barvách a tvrdit zároveň takové nesmysly? Ne, nebojte se, není blázen, o čemž vás v knize Barva nejen pro výtvarníky přesvědčí.

I přesto, že barva fyzicky neexistuje, vnímáme ji všude kolem nás. Díky barvě můžeme snadněji rozeznávat věci a orientovat se v prostoru. Těžko byste například hledali na keři jahody nebo borůvky, pokud by se barevně nelišily od zelených lístků.

Barva přímo ovlivňuje naše emoce, pocity, potažmo náladu, a bez nadsázky lze říct, že nepřímo i naše fyzické tělo a jeho stav. Představte si, že stojíte na břehu jezera. Na vodní hladině se odráží blankytně modrá obloha a sluneční paprsky dopadají na zelený porost. Jemné mrholení vykouzlilo nad obzorem jasnou duhu. Jaký pocit ve vás tato scéna zanechá? Pozitivní pocity a nálada jsou odrazem vašeho barevného okolí. A teď si představte pravý opak. Pošmourný den, obloha je zatažená a temně šedá, barvy ztrácí svoji sytost a vše se utápí v bezbarvé šedé mlze. Tato scenérie by vzala chuť do života i zarputilému optimistovi. Lidské emoce a barevnost jsou spolu zkrátka neoddělitelně spjaty, čímž do určité míry ovlivňují svět kolem nás.

Výsledný vzhled barev na obraze je ovlivněn sousedícími barvami, které pozorovaný odstín obklopují. Ale o tom se můžete dozvědět víc v této knize. Žádnou použitou barvu nelze snadno považovat za dobrou nebo špatnou pro danou malbu a design. Ať už se jedná o vysokochromatickou, tedy velmi sytou barvu, nebo málo sytou neutrálně šedou barvu, vždy to může být ten pravý odstín, který zrovna potřebujete. Problémem tedy není samotná barva, ale okolní aspekty, které s barevností přímo souvisejí.

„Neexistují špatné barvy, ale pouze špatné vztahy mezi barvami.“

V knize Barva nejen pro výtvarníky najdete spoustu užitečných, a především praktických informací, které vám pomohou pozvednout vaši tvorbu na novou úroveň. Získáte znalosti ohledně aditivního a subtraktivního míchání, naučíte se, podle čeho vybírat barvy na svoji paletu a poodkryjete tajemství barevné harmonie.

Ať jste umělec, výtvarník, anebo náhodný kolemjdoucí, kterého baví pronikat do tajů barev a jejich vizuálně podmanivého světa, tato kniha je přesně pro vás!

Knihu je možné zakoupit ve vydavatelství Zoner Press (v tištěné podobě) v internetovém knihkupectví na https://www.zonerpress.cz/barva

Další titul od českého autora Jana Matějáka v nabídce vydavatelství Zoner Press:

Realistická olejomalba https://www.zonerpress.cz/realisticka-olejomalba

V kategorii volný čas vydavatelství Zoner Press nabízí knihy edice Naučte se kreslit a malovat… Zájemci o kreslení a malování se pomocí těchto praktických příruček, náčrtníků a skicářů naučí kreslit zvířata, přírodu, lidské tělo, portréty, květiny, pouliční kresbu, úžasné postavy a charaktery ze světů fantasy, mangy a anime, temné magie a hororu, a to nejrůznějšími technikami, ať již se jedná o klasickou kresbu, či specifickou malbu. Publikace jsou určené jak pro začátečníky, tak i pokročilé umělce.

Další články:

Další články autora: