Kreslení

Josef Čapek

Otevíráme nový seriál pro Grafickekresleni.cz a Infofila.cz o významných umělcích, kteří vyšli na našich známkách, a to v populární sérii světového ohlasu – Umění.

Josef Čapek se narodil 23. března 1887 v Hronově. Významný český malíř, grafik, ilustrátor, ale i spisovatel a novinář, a to jako jeho mladší bratr Karel Čapek. V mládí spolu tvořili a psali. Doporučuji především jejich společnou divadelní hru Adam stvořitel, která je velmi vtipná a i do dnešního života použitelná. Dále společné dílo Ze života hmyzu. Pro dětské čtenáře je vhodná především populární kniha O pejskovi a kočičce. Josef Čapek byl sice novinář a spisovatel, ale vždy se považoval především za malíře, případně ilustrátora. Se štětcem v ruce a před plátnem byl tedy vždy nejšťastnější.

Na našich známkách vyšlo jeho dílo z roku 1913 s názvem Harmonikář. Tvrdí se, že nejoblíbenější barvou Josefa Čapka byla modrá. Zdá se tomu tak. Harmonikář je uložen v Národní galerii v Praze. Patří k jeho rané tvorbě.

Zato další zobrazená známka z cyklu Oheň pochází až z díla z roku 1938. Tady se tedy jedná o jeho poslední díla, která ještě doplňuje cyklus Touha z roku 1939. Čapek touto tvorbou protestoval proti Mnichovské dohodě. Toto i články v Lidových novinách se mu staly osudnými. Po nástupu nacismu a okupaci zbytku Československa patřil k prvním, kteří byli gestapem zatčeni. Zemřel neznámo kde, pravděpodobně poblíž koncentračního tábora Bergen-Belsen v dubnu 1945. Není ale vyloučeno, že válku přežil, jeho tělesné ostatky totiž nikdy nebyly nalezeny. Jeho manželka Jarmila ho hledala i několik let po válce. Bohužel vždy neúspěšně a tak byl prohlášen za mrtvého až někdy v roce 1948. Josef Čapek patří bezesporu ke galerii toho nejlepšího co v umění máme. Jeho díla (klidně i podepsané skicy) se prodávají za neuvěřitelné částky, které budou pravděpodobně ještě stoupat.

Za redakci Grafickekresleni.cz a Infofila.cz – Zdeněk Jindra