Kreativní písmomalba

Estimated read time 3 min read

Kaligrafické techniky a cvičení

Chcete se naučit vytvářet krásné ozdobné nápisy? Zajímá vás, jak proniknout do tajů abecedy a vymyslet svoji vlastní? Kreativní písmomalba vás provede základy kaligrafie, představí vám nejvhodnější techniky, pomůcky a písma a pomůže vám objevit svůj osobitý styl.

„S dostatkem tréninku můžete být skvělí v čemkoliv, a tak trénuji kreslení abecedy.“

Přesně tak popisuje typograf a „abecedolog“ Chank Diesel své povolání. Jeho vášeň pro písmo okamžitě strhne pozornost k samotným základům písmomalby : čmárat, psát, psát ručně a psát často, různými psacími potřebami i úchopy a s velmi omezenými prostředky vymýšlet grafické prvky.

I dnes, kdy většina typografických znaků vzniká na počítači, vychází celý proces tvorby nového písma z lidské ruky – a když ne z jejího pohybu po papíře, tak z kreslení stylusem na grafickém tabletu. V dnešní době je prokázáno, že t psát a kreslit návrhy a s tím spojené vytváření nových tvarů zásadním způsobem povzbuzuje kreativní myšlení.

Spousta z nás má ve zvyku čmárat si slova či písmena během telefonování, zapisovat si pomocí určitých písmen nákupní seznamy nebo ručně popisovat složky jen proto, aby vypadaly hezky.

Pro ty, kteří propadli krasopisu, zamilovali si abecedu a chtějí se do světa ruční písmomalby ponořit hlouběji, to vše představuje výbornou přípravu.

V této knize se dozvíte, jak vyjít z těch nejtradičnějších písem a pomocí vlastní tvořivosti a představivosti je proměnit v jedinečné tvary.

Existuje spousta možností, jak s písmem pracovat. Ale jako vždycky i zde platí, že než si budete moct dovolit porušovat zaběhnutá pravidla, musíte je napřed znát. Proto první tři uvedené abecedy vycházejí z velmi tradičních způsobů psaní, které si můžete nastudovat a – když budete chtít – použít je jako výchozí bod při tvorba svého vlastního stylu. Jsou to Roundhand, anglická kurzíva a Chancery.

Zjistíte také, že vaše písmena se nemusí omezovat jenom na listy papíru, ale lze je přenášet i na jiné materiály, např. na sklo, látky, gumu, modelovací hmoty nebo kartón. Pole možností je nedozírné, inspirativní a hlavně plné fantazie.

V knize nechybí celá řada projektů – psaní na dárkové krabičky, tašky, diáře, polštáře, vázy, ale i ozdobné přívěsky. A v závěru knihy se můžete těšit na celou řadu cvičení pro uvolnění ruky s ohledem k různým typům hrotů.

Knihu Kreativní písmomalba – Kaligrafické techniky a cvičení lze zakoupit za internetovou cenu přímo ve vydavatelství Zoner Press na https://www.zonerpress.cz/kreativni-pismomalba

Další články:

Další články autora: