Malování světlem

Estimated read time 5 min read

Díky moderní technice se ve výtvarném světě objevila nová technika, kreslení, resp. malování světlem. Ty, kteří si myslí, že budou po plátně honit štětcem paprsky světla, musíme zklamat, prostředky pro kresbu světlem jsou zcela jiné.

Základní potřeby pro kresbu světlem

 Základní potřebou je fotoaparát, který má možnost manuálního nastavení velmi dlouhé doby expozice, alespoň 30 vteřin. Fotoaparát je nutno umístit na stativ, ale při některých kompozicích je s ním možno pohybovat. Další potřeby jsou různé, například baterka, světelné pero, svíčka a neomezená možnost dalších rekvizit, modelů a pomocníků i třeba dětí, pro které to může být pěkná zábava.

Výklad pojmu

Kresba, případně malba světlem ještě není zcela jasnou disciplínou, protože si ji různí výtvarníci vykládají různě. Někdo tvoří v ateliéru či v interiéru více či méně umělecké kompozice a jiný v plenéru různě nasvětluje určité detaily či skupiny detailů, což se více blíží malbě. Společným základem je ale vždy tma, někdo může chtít absolutní, jindy se využije i menší osvětlení, to záleží na stylu a směru naší tvorby.

Pro „absolutní“ tmu lze využít řádné zatemnění, ale také ve fotoaparátu se uměle vytvoří nastavením vyšší pracovní clony.

Základní škola kresby

Úplně nejjednodušším kreslením světlem je situace, kdy se v noci postavíme třeba nad rušnou křižovatku a dáme si delší čas na expozici. Projíždějící a osvětlená auta nám vytvoří čarami určitou kompozici. A teď jde o to, že chceme uměle vytvořit něco podobného, ale s tím, že to bude činnost cílená.

Střední škola kresby

Při technice kreslení světlem výsledný obraz vzniká pohybem nějakého světelného zdroj nebo skupiny zdrojů. Světlem se míří do fotoaparátu a plynulým pohybováním se vytváří obrazce, buď náhodně, nebo s vyššími zkušenostmi již v nějaké kompozici. Při tomto způsobu kresby je třeba dbát na to, abychom se světlem nezůstali na jednom místě a nevznikla tzv. přepálená místa, nebo jsme kresbu nerozostřili, pokud to samozřejmě není našim záměrem.

Střední škola malby

I když se zabýváme na těchto stránkách kresbou, v tomto případě se musíme zmínit i o malbě. Jde o mladou výtvarnou techniku, takže se vše časem možná vyvine jinak.

Při kresbě světlem se fotí nějaká daná situace (krajina, zátiší, portrét apod.) a zdroje světla, třeba baterkou či postupným bleskem, postupně scénu nasvětlujeme. Opět je třeba předměty nasvětlovat plynule, aby nevznikly nějaké tvrdé přechody. Můžeme používat dokonce i různé barvy světel, různá zastínění, při větších scénách se dokonce můžeme objevovat na scéně. Pak se oblečme raději do tmavého, jako třeba na černém divadle, abychom nebyli vidět jako nechtění duchové. Při malbě se zásadně do objektivu nesvítí.

Kombinace kresby a malby

Kresbu a malbu můžeme vhodně spojit. Tady se nabízí milióny kombinací, jednoduše vytvoříme třeba hororově duchy nad hrobem, ale můžeme tvořit od drobných zátiší až po krajiny včetně figurální tvorby.

Vysoká škola světelné tvorby

Možností je skutečně mnoho, v rámci fotografie je možno na světlem malované scéně třeba dokreslit fiktivní dokonce i postavy, různobarevné pozadí atd. Pro zdatného fotografa nebude tak náročné do scény zapojit i živou bytost, kterou bychom měli „vymalovat“ s použitím systémového blesku, abych se zabránilo jejímu rozmazání.

Závěr

Samozřejmě nelze v jednom článku někoho naučit fotografovat, kreslit, malovat, a to vše prostředky, které jsou pro něho neznámé. Přesto jsou v tomto směru mistři oboru, kteří dokáží vytvořit krajiny s hvězdnou oblohou, davy lidí se zvláštními efekty. Ale nechtějme hned vše, je třeba si uvědomit, že každé začátky jsou těžké, ale ke kresbě světlem, když máme vhodný fotoaparát a stativ, již tam mnoho nepotřebujeme a můžeme improvizovat do nekonečna, až najdeme svůj směr.

Další články:

Další články autora: