V minulých dílech jsme probrali teorii, vybrali si model, nakoupili barvy můžeme se dát do malování. Jak jste již jistě zjistili, existuje mnoho metod nanášení barvy, druhů barev a od toho se také odráží trvanlivost a odolnost bodypaintingu.
Přečtěte si také 1. díl našeho seriálu o bodypaintingu
Čím barvu nanášet
Na trhu máme různé štětce, musíme tedy volit ty, které se pro nás nejvíce hodí, je to samozřejmě podle velikosti, tuhosti, savosti a podobně. Profesionální štětce jsou z umělých vláken, proto vydrží podstatně déle, než ty z přírodních materiálů. Jsou ale trochu tužší, ve vodě se ohýbají méně, protože nesají tak silně vodu.
Houbičky pro malování na kůži by měly být jemně pórovité. Většinou jsou ploché v kulatém tvaru, ale možné je použít tvary různé a tak využít všechny plochy i třeba na rozdílné barvy. Houbičku bychom ale neměli nikdy nenamáčet celou do vody, stačí jemně vlhkou barvu nabírat a roztírat po kůži. Houbička je zároveň vhodná na odlíčení a očištění pleti.
K malování na kůži, jak jsme se již zmiňovali, lze použít všechny malířské techniky, snad vyjma špachtle, jmenujme je přehledně: váleček, rozprašovač, sprej, airbrush stříkání pistolí či prstem a můžeme roztírat i dlaní nebo hadříkem.
Výtvarné doplňky
Pokud používáme barev jako základ, dnes moderní výzkum a technologie umožňují využívání také různých aplikací, jako jsou flitry, možnosti použít i plastové tvary anebo jiné přírodní doplňky.
Když si řekněme nějaké další možnosti, nabízí se nám třeba třpytivý gelový lesk, pěkný je i holografický efekt, který dotvoří již hotové dílo a oživení celou kompozici. Třpytivě lesklý efekt lze použít i na oční víčka jako součást vizáže.
Technické doplňky
Pokud chceme uchovat malbu po delší dobu, můžeme ji zafixovat sprejem pro bodypainting a facepainting. Na čištění jsou vhodné polštářků s obsahem alkoholu, kdy je každý napuštěn 70% isopropyl alkoholem. Čistící polštářky jsou obvykle zabaleny v odtrhovacím nepromokavém pytlíčku.
Pár rad na závěr
Jak jsme řekli, pracujeme s lidským tělem, někdy i s dětmi. Používejme proto je k tomu určené barvy, kůže některých lidí může být více náchylná na některé chemické sloučeniny a prvky, lidé, zvláště děti, které mají různé alergie. Dávejme proto vždy pozor, pokud malujeme na někoho nám neznámého, jak kůže reaguje. Je velký problém, když se nám něco nepovede.
Je proto vhodnější se předem zeptat modelky či rodičů dítěte, zda nemá alergie či jiné zdravotní problémy. Nehleďme vždy jen na finanční efekt, zdraví je přednější. Nechceme na závěr strašit, to jsou samozřejmě jen výjimečné případy, proto přejeme vždy krásné modelky/modely a ještě krásnější díla na jejich tělech.