Nakreslit správně nebe je těžké, ale na druhou stranu nikdy se mraky neopakují, takže, řekněme si to otevřeně, nelze říct, že byly tehdy jinak. Ale vezmeme rozum do hrsti, určitý standard obrazových mraků může existovat. Malování mraků má dlouhou historii, neodmyslitelně spojenou nejen s krajinářstvím, ale mráčky, obláčky, byly populární i v baroku na obrazech svatých.
Mraky nejsou nic jiného než voda, vlastně je to mlha, jak ji známe ze země. Možná na ně bude mít vliv smog, ale z vnějšku slunce, měsíc, částečně osvětlení způsobené lidmi, a vítr.
Krásné mraky dodají i letmo načrtnuté krajince náladu a potřebnou atmosféru. Takže jednoduše řečeno, pokud malujeme krajinu jako obraz, jsou mraky součástí krajiny a nelze je opomíjet. Něco jiného je, když mraky nejsou, pak je na nás, jak to vyřešíme, ale i tak bychom měli bezoblačnou oblohu vyjádřit.
Prvním krokem ke kreslení mraků je jejich pozorování. Mění se každou vteřinu, některé seskupení nám může připomínat leccos, zejména zvířata nebo určité předměty. Někdy jsou dvě vrstvy mraků, horní obvykle je pak tmavší. Mraky jsou pak vždy jako určité trojrozměrné předměty, které plují na obloze. Za dne je většinou modrá, ale není stejná, k obzoru vždy bledne, modrá ustupuje na úkor bílé nebo šedé.
Lze se zabývat i typy mraků, stratus, což jsou malé obláčky, kumulus zase velké mraky, bouřkové mraky a někdy vidíme mráčky, na které svítí slunce ráno či večer odspoda.
Abychom dlouhou neteoretizovali, než budeme kreslit, čím budou mraky tmavší a členitější, tím bude kresba dramatičtější.
Když chceme namalovat mraky, musíme si uvědomit, že mraky jsou jen mlha, ale to jsme psali, takže je jasné, že musíme s velkým citem.
Ke kreslení mraků není jednotný návod. Při kresbě jsme omezeni jen na jednu barvu a tužku, takže můžeme i třeba rozmazávat. Při rozmazávání někdo preferuje prsty, jiný kousek látky nebo roličku papíru. Někdo bude i gumovat, takže je třeba mít i plastickou gumu.
Mraky se musí kreslit s velkou lehkostí a měkkou tužkou. Na ploše věnované nebi budeme mít dva druhy tahů, vodorovné na oblohu, točivé pro mraky. Jak bylo řečeno, není třeba dosahovat stoprocentní kopie toho, co vidíme, mraky se rychle mění, spíš se snažme vytvořit dojem, jakým na nás nebe působí.
Nejprve si oblohu lehounce načrtneme, nesnažte se zvýrazňovat tvary, které mám připomínají třeba zvířata, vypadalo by to komicky. Odshora začneme stínovat oblohu. I když se nám bude modrá zdát tmavá, raději silně ubereme. Přeci jen by obloha neměla tmavostí překonávat krajinu samotnou, i když je to možné, pokud to je našim záměrem.
Stínování oblohy je poměrně náročné, proto volme raději menší plochy. Jemně můžeme jednotlivé vodorovné tahy na obloze rozmazávat, ale opatrně. Značné rozmazávání vypadá školácky.
Šrafované čáry oblohy mají v konečné podobě působit jednolitě, ale pozor, obloha směrem k horizontu bledne. Plastická guma.
Plastickou gumou opravíme všechny přetahy. Pak začneme s kreslením mraků. Pokud máme ostré přechody mezi oblohou a budoucím mrakem, ani nemusíme vykreslovat jeho okraje. Ostatně okraje mraků by nikdy neměly být ostře ohraničené tužkou. Pokud chceme mraky zdramatizovat, můžeme pruh oblohy, který se bude dotýkat mraků, o trochu zvýraznit, ztmavit, přechod k další obloze ale musí být pozvolný.
Začneme kreslit tvary mraků, při tom vidíme, že jsou části vpředu a jiné vzadu. To můžeme opět vyjádřit tím, že mraky „nad“ budou tmavší. Pečlivou prací na jednotlivých detailech, mraky získají na objemu.
Pokud připustíme, že i bílá barva je také barva, můžeme třeba s plastickou gumou „nakreslit“ světelné zázraky, jako je průnik jednotlivých paprsků slunce přes tmavší mraky, první ranní paprsky při svítání, nebo poslední při zapadání slunce. Můžeme si pomoci ochrannými papíry, které přikládáme na plochu, kterou gumovat nechceme. Vrcholem nám pak budu tzv. boží oko, kdy paprsky pronikají na krajinu z mraku a vytvářejí obraz podobný obrácenému vějíři.
Kresba mraků má mnoho variant, proto jsme jen naznačili jednu z cest. Podívejte se, jak na to jdou významní umělci, a nechte se inspirovat. Krásné mraky na kresbě vás pak potěší, stejně jako diváky.