Nový způsob přemýšlení o úpravách fotografií

Estimated read time 5 min read

Sedmibodový systém odhalen! Čtěte dál!

Trávíte hodně času opravováním fotografií? Scott Kelby, profesionální fotograf, vám v publikaci Lightroom, Sedmibodový systém prozradí, jak ušetřit čas při úpravách fotografií a jak využít kreativní tvorbu v postprodukci. Obsahem knihy je zúžit celý proces možných úprav na sedm hlavních bodů, které je třeba zvládnout, abyste své fotografie dostali na úroveň profesionálů.

Představte si to: otevřete v Lightroomu fotografii, a přestože vidíte, že je naprosto zpackaná, okamžitě přesně víte, co udělat, aby byla skvělá. Víte, jak postupovat jeden krok za druhým ke skvělé fotografii. Nemůžete minout. A přesně o tom tato kniha je. Učíte se systém, který vytvořil světově uznávaný odborník na Lightroom Scott Kelby, proslulý fotograf a nejprodávanější autor knih o Lightroomu a digitální fotografii.

Kouzlo této knihy nespočívá v pouhém výčtu sedmi technik. Mnohem důležitější je způsob, jak se doplňují a používají dohromady. Toto je praktická příručka, kdy každou úpravu, kterou Scott provádí, děláte i vy. Scott ke knize totiž nabízí i soubor fotografií v RAW kvalitě, které si můžete stáhnout, a vše si můžete vyzkoušet přesně tak, jak je to předvedeno v knize.

Když budete procházet knihou, budete překvapeni, jak dobře tento systém funguje na tak široké škále fotografií, od krajin po portréty, od architektonických fotografií po sportovní fotografie, od svatby až po letecký den. Kniha obsahuje jednadvacet krátkých lekcí (včetně dvou bonusových, kde pracuje s Lightroomem a Photoshopem dohromady), a pokud nad nimi strávíte třeba jen deset minut denně, za tři týdny už nebude existovat fotografie, kterou byste nezvládli opravit.

Ukázka z knihy (úvodní otázky a odpovědi od autora):

Následující sekce je pro přehlednost zpracovaná jako série otázek a odpovědí, což je ideální pro všechny, kteří mají pozornost na úrovni morčete (tím nemyslím vás, myslím ty ostatní lidi). Jdeme na to:

Otázka: Takže jak mi teda tenhle Sedmibodový systém má jako pomoct?

Odpověď: No tak, můžeme trochu civilizovaně, prosím?

Otázka: Promiň. Byl to dlouhý den…

Odpověď: V pohodě. Tato kniha má přinést řešení na tři největší problémy, které, podle mých zkušeností, lidé při úpravách v Lightroomu mají:

  1. Otevřou fotografii, u které je jim jasné, že jí něco chybí, ale nemají ponětí, kde začít a jak postupovat.
  2. Pokud už mají nějakou knihu (třeba některou z mých) o Lightroomu, jsou schopni celkem dobře konkrétní snímek upravit. Otevřou si třeba kapitolu o Křivkách a vše zvládnou. Jakmile se však k Lightroomu po nějaké době vrátí (to může být třeba za pár dní, ale i za pár týdnů), nepamatují si z předchozího postupu zhola nic a musí opět sáhnout po knize. Kvůli tomu jde vše neskutečně pomalu a to může být frustrující. Co si vyzkouší, se úplně nenaučí.
  3. Vědí, že Lightroom může jejich problémy vyřešit – vědí, že s jeho pomocí budou jejich fotografie vypadat přesně tak (anebo dokonce lépe) jako scény, které fotografovali, ale nemají ponětí, na které jezdce a nástroje sáhnout.

Otázka: Takže tato kniha mi pomůže se všemi třemi problémy?

Odpověď: No jasně! Začneme prvním problémem (víme, že je fotografie špatně, ale nevíme, kde začít). Čeká na vás 21 lekcí (trochu jako kapitoly, ale nejsou to samostatné kapitoly, protože všechny spojuje jedno téma, jak se brzy dozvíte). Každá lekce začne nudným, plochým, nezajímavých obrázkem, který přímo vyplivl můj fotoaparát (spousta z nich je fakt mizerná, ale dejte jim šanci). Můžete si dokonce stáhnout přesně stejné RAW obrázky, jaké používám já. Budete tak moci sledovat můj postup popsaný v knize pěkně krok za krokem. Nevynecháme jediné nastavení a z nezajímavého snímku uděláme perfektní během pár minut.

…….. pokračování v knize.

Knihu lze zakoupit za sníženou internetovou cenu přímo ve vydavatelství Zoner Press na https://www.zonerpress.cz/lightroom-sedmibodovy-system

Další články:

Další články autora: