Malování, a konkrétně olejomalba, patří k ušlechtilým koníčkům a pokud máte trošku talentu, může vám tato činnost přinést mnoho radosti a potěšení z vlastního díla. Technik a postupů malování je několik a ke každé se používají jiné materiály. U olejomalby samozřejmě potřebujete olejové barvy.
Co potřebujete pro začátek
Pokud jste úplnými začátečníky, nebo si chcete olejomalbu jen zkusit, není potřeba si hned kupovat celou sadu barev. Stačí jen ty základní, ze kterých lze pak namíchat i ostatní barvy a odstíny. K ředění barev budete potřebovat terpentýnový olej a lněný olej, který barvy rozpouští. Dalšími pomůckami je paleta, hadřík a různé velikosti a typy štětců. Pokročilejší olejomalíři používají i různé špachtle. Chcete-li se pustit do většího formátu obrazu, je praktické použití stojanu, který si můžete vyrobit i sami.
Na co se maluje
Pro začátek stačí obyčejný sololit natřený na hladké straně několika nátěry bílého latexu, nebo o něco dražší lepenka pokrytá šepsovým plátnem, které zakoupíte v malířských potřebách. Profesionálové malují také na povrchově upravené šepsované plátno natažené na rámu.
Jak začít s malováním
Začíná se náčrtem základních linií barvou silně zředěnou terpentýnem. Nejprve namočíte štětec do terpentýnu a pak do barvy. Na vymazání nepovedeného tahu použijete hadřík namočený do terpentýnu. Základ si ovšem můžete předkreslit i tužkou nebo uhlem, což se lehce odstraní měkkou gumou.
Nanášení barev
Tmavou zředěnou barvou odstíníme pozadí, lesklé oblasti necháme bílé a později se vyplní světlou barvou. Dokud není kompletně odstíněné pozadí, tak se nepouštějte do maličkostí. Požadovanou barvu smícháme na paletě jen na rozhraní základních složek. Pokud se používají silné nánosy, je třeba míchat barvy přímo na plátně. Jimi se doplňují barvy namíchané na paletě. Postupně omezujeme používání terpentýnu a vypracováváme detaily.
Řiďte se zásadou – mastné na řídké a tmavé na světlé. Přední rovina se tvoří živými tóny, zadní tlumenými. Hladkého přechodu mezi dvěma barvami dosáhneme několika tahy suchým štětcem na rozhraní barev.
Když je malba hotová a úplně uschne, můžete ji natřít fermežovým nátěrem chránícím povrch a vyrovnávajícím rozdíly ve stínování a lesku.