Kreslení Ostatní tvorba

Rozhovor s Alenou Beranovou nejen o malování na textil

V dnešním rozhovoru si popovídáme s Alenou Beranovou, která se věnuje především malování na textil. Alena je tvůrčí osoba, a dokonce i aktivně ukazuje všem, jak mají tvořit. S ní tedy dnes přinášíme velmi zajímavý rozhovor.

Představte se našim čtenářům a prozraďte jim něco o sobě.

Jmenuji se Alena Beranová a pocházím z malého města nedaleko Mariánských Lázní. Zabývám se už třetím rokem malbou na textil. Také příležitostně maluji obrazy a začínám malovat i na kožené věci. Mezi mé záliby patří můj kůň a pes a má největší záliba je právě malba.

Čemu všemu se věnujete?

Nejvíc maluji na textil. Začínala jsem s tričky, potom mikinami, a nakonec dělám nové boty, džínové bundy, kšiltovky a vše co jde pomalovat. Maluji také obrazy na plátno. Občas dělám výrobky z pryskyřice. Začínám také s malbou na obličej.

Proč zrovna malování na textil?

Jednou jsme s kamarádkou seděly u kávy. Byla jsem právě na mateřské a říkala jsem jí, že potřebuji něco dělat. Něco, co mě bude bavit a co bude jenom moje. Co mě bude naplňovat. Kamarádka mi říká „tak zkus malovat na textil“. Malování mě bavilo a baví, ale tohle bylo úplně něco jiného. Tak jsem si koupila barvy a pustila jsem se do toho.

Jaké bylo Vaše první dílo?

Moje první dílo bylo tílko s pacičkami. Bylo to černé tílko a na něm bílé packy, které jsem udělala přes šablonu. Začínala jsem se šablonami a skončila u štětce a začala malovat tak jak maluji nyní.

Z koníčka se stalo zaměstnání. Takový lidé jsou nejšťastnější. Jak se to stalo?

Ano mohu říct, že jsem šťastná, že dělám to, co chci a co mě baví. Nemusím nikam jezdit, jsem doma, nemusím ve své podstatě nikoho poslouchat, ale má to taky své pro a proti. Člověk se musí hodně snažit, hodně prezentovat, hodně ukazovat svá díla, aby měl zakázky. Je to tedy někdy těžké a nevíte, co bude příští měsíc, ale pořád lepší než někde pracovat, protože tohle je jako vaše dítě, které si pipláte. Všechny vaše nápady můžete zrealizovat, a nejsou někým zamítnuty, jako třeba v práci. Prostě jsem svým pánem.

Pravidelně zveřejňujete i videa – co je jejich cílem a čemu se v nich věnujete?

Pravidelně zveřejňuji videa. Mám svoji uzavřenou skupinku – malování na textil. Dávám tam jak videa, tak fotky, a potom mám Instagram a TikTok. Cílem je, aby lidé viděli co dělám, a určitě zpětná vazba, aby i oni sami mi mohli napsat, a něco, si nechat udělat, když chtějí. Myslím, že když člověk dělá toto, tak musí dávat o sobě vědět. Čemu se v nich věnuji? Většinou ukazuji, jak tvořím a postup mé práce.

Máte hodně zákazníků?

Když jsem začala, měla jsem jich hodně, i třeba půl roku dopředu, ale minulý rok už to bylo horší. Kvůli současné situaci a všemu co se děje. I když pořád mám na ten měsíc co dělat, tak už to není jako dřív. Člověk má potom trochu obavy, aby mě to vůbec uživilo.

Čím malujete a jaké používáte potřeby?

Maluji barvami na textil a používám klasické štětce, jako když malujete na plátno. Nemám nic speciálního, čím by se odlišila malba na plátno a na textil. Člověk si najde své oblíbené štětce, tak jako je to u všeho, a pak je používá, a to do té doby než se mu rozpadnou :-). Takže klasika barvy, štětce, houbička a někdy i ty šablony se hodí, ale nic speciálního nepoužívám.

Každý materiál potřebuje i jinou péči. Máte i na toto nějaká doporučení?

Dávám ke každému malovanému produktu info, jak potom prát nebo se starat o malovaný textil, jelikož je to ruční práce, a nemůžete se k tomu chovat jako k potisku. Doporučuji většinou prát v ruce, anebo dávat do pračky, max 30 stupňů na šetrný program bez bělidel. Prát naruby, a když jsou to boty nebo kšiltovka tak v nějakém vaku. Boty doporučuji dvakrát do měsíce naimpregnovat kvůli vnějším vlivům. Myslím si, že když si někdo nechá udělat takovou věc, tak si ji bude i hýčkat.

Kde Vás může zájemce o Vaší práci kontaktovat?

Kontaktovat mě můžou přes Messenger Alena Beranová nebo na Instagramu, kde mám svůj profil @beria.malbanatextil a nově to jde i na TikToku @malovaniberia.

Chcete něco vzkázat našim čtenářům magazínu grafickekresleni.cz?

Asi jen to, aby si šli za svými sny, a dělali v životě to, co je baví, protože to je to nejdůležitější. A pokud budete mít nějaké otázky, klidně mi napište, ráda je zodpovím. Děkuji a přeji Vám mnoho úspěchů s Vašimi výtvory.

Za redakci Grafickekresleni.cz – Zdeněk Jindra