Rozhovor s Klárou Santin

Estimated read time 4 min read

Dnešní rozhovor je s Klárou Santin. Umělkyní, která se věnuje především kresbě tužkou a sama pořádá i kurzy kreslení. Náhodou jsme ji objevili na FB stránkách.

Řekněte čtenářům do začátku tohoto rozhovoru něco o sobě.

Jmenuji se Klára Santin, pocházím z Liberce a nyní žiji v Rychnově u Jablonce nad Nisou, v chaloupce na konci světa :). Kolem jsou jen lesy, louky a nádherné ticho. Společnost mi přes den dělají moje dvě kočičky a zvuk praskajícího dříví v kamnech.

Kdy jste začala malovat a co Vám malování přináší?

Už jako malá jsem měla pořád pastelky a tužky v ruce, ale kreslení jako takovému jsem se začala věnovat až někdy kolem roku 2015. Jsem prakticky samouk, to, co umím, tak za tím jsou hodiny a hodiny strávené na Youtube, kde jsem sledovala techniky ostatních umělců a podle nich se vlastně učila kreslit. Stohy počmáraných papírů, tužky vykreslené až do konce, kousky gumy všude po stole a na zemi.

Co k malování potřebujete?

Kreslím tužkami a soft pastely, papíry používám umělecké, většinou o vysoké gramáži, dále již zmiňované gumy, štětce na stínování a další pomůcky… No, ale hlavně moje ruce :).

Co Vás inspiruje?

Jelikož kreslím většinou na zakázku, tak jsou mojí inspirací fotografie lidí, kteří ožijí pod mýma rukama na papíře. A mám spoustu vzorů v různých světových umělcích, jejíž práci ráda sleduji a pořád se tak vlastně učím novým technikám, vychytávkám a tak se snažím neustále zdokonalovat.

Které portréty se Vám malují nejlépe a proč?

Nejradši kreslím staré lidi. Miluji jejich výrazy v očích, které už toho tolik viděli, vrásky na tvářích, ať už od smíchu, nebo od starostí, každý obličej o sobě mnohé vypoví a já se v nich snažím číst.

Některé Vaše kresby mají v sobě jisté erotično. Předpokládám, že je to záměr? Jaký je na to ohlas?

Ano. Akty. Erotično je nedílnou součástí života všech. Hledám takové předlohy, které v sobě něco mají, nějaký náboj, jiskru, něco, co osloví i ostatní. Ohlas je veliký, někdy i záporný. Pořád ještě spousta lidí má problém s nahotou, i když zcela nevtíravou a jemnou.

Pořádáte kurzy malování? Můžete čtenářům říci, kde vás mohou kontaktovat a co se na takovém kurzu naučí?

Většinou pořádám kurzy kreslení online a to individuální. Mám na žáky více času a oni mají čas a prostor dané úkoly splnit v termínu, který je pro ně nejvhodnější. Učím od základů po pokročilé kurzy portrétu a kresby zvířat. Naučí se vnímat perspektivu, stínovat, kreslit různé tvary a jejich stíny, různé části lidského obličeje až po celý obličej, nebo třeba hlavu psa :).

Vystavujete svá díla?

Ne, jelikož kreslím víceméně na zakázku, tak jsou mé kresby po dokončení ihned odesílány zákazníkům. Ale nebudu tvrdit, že jsem nad nějakou výstavou už nepřemýšlela.

Chcete něco vzkázat čtenářům časopisu Grafickekresleni.cz?

Nebojte se tvořit. Tvorba je jako meditace. Pohladí na duši a vykouzlí úsměv na tváři a je jedno, jakou tvorbou se zabýváte. A když budete chtít portrét, tak mě kontaktujte :).

Klára Santin – kontakt – FB stránka.

Díky za rozhovor a těším se na naší spolupráci nad stránkami

Grafickekresleni.cz – Zdeněk Jindra


Další články:

Další články autora: