Rozhovor s Květou Filipi o Zoner Press

Estimated read time 6 min read

Dnešní rozhovor je s Květou Filipi, která pracuje v Zoner Press na pozici marketingu. Tento rozhovor je o ní a o vydavatelství Zoner Press. Jak to tak na našich stránkách bývá, je i o malování a tvoření.

Jaké jsou Vaše koníčky?

Kdo se v dnešní době věnuje naplno marketingu, dobře ví, že na koníčky nezbývá moc času. Marketingové nástroje se vyvíjí neskutečně rychlým tempem, a kdo chce být ve svém oboru opravdu dobrý a úspěšný, musí neustále studovat a sledovat nové trendy. Pokud mi přece jen zbyde nějaký ten čas, ráda čtu a věnuji se své rodině.

Můžete nám něco říci o vydavatelství Zoner Press?

Zoner Press byl založen v roce 2004 jako jedna z divizí společnosti ZONER. V prvních letech působení Zoner Press vydával počítačovou literaturu. Vydávání odborné literatury bylo původně zaměřeno na oblast webu, programování, grafiky a digitální fotografie… V dalších letech byl ediční plán rozšířen o nové edice v kategorii volný čas – knihy o malování, kreslení, šití, tvoření…, později o komiksy, japonskou mangu, fantasy a hobby literaturu.

Naším hlavním cílem je vydávání kvalitní literatury a snaha o maximální servis pro naše čtenáře, což ukazuje i Heuréka, kde si stále držíme přes 98% spokojených zákazníků!

Jakou roli hraje marketing v procesu propagace knih a jaké marketingové strategie se ukazují jako účinné?

Řekla bych zásadní. Kdo dnes nemá dobře propracovaný marketing, jako by nebyl. V každém případě i v dnešní digitální době je potřeba plánovaně a smysluplně propojovat off-line marketing s on-line marketingem. Alespoň tak to funguje v Zoner Press. Především proto, že naše knižní produkce oslovuje všechny věkové kategorie. Tedy i ty starší čtenáře, kteří toho času u počítače netráví tolik, jako ti mladší, a potřebné informace vyhledávají i v jiných médiích, než na internetu. Nejúčinnější marketingové strategie jsou bezesporu přes sociální sítě.

Vydáváte spousty knih o malování, kreslení a celkově o kreativní tvorbě. Co je cílem této naučné literatury a co dalšího připravujete?

V kategorii volný čas vydavatelství Zoner Press nabízí knihy v edici Naučte se kreslit a malovat… Zájemci o kreslení a malování se pomocí těchto praktických příruček, náčrtníků a skicářů naučí kreslit zvířata, přírodu, lidské tělo, portréty, květiny, krajiny, pouliční kresbu, úžasné postavy a charaktery ze světů fantasy, mangy a anime, temné magie a hororu. A to nejrůznějšími technikami, ať již se jedná o klasickou kresbu, či specifickou malbu. Publikace jsou určené jak pro začátečníky, tak i pokročilé umělce, kteří se chtějí posunout ve své tvorbě dál. Nechybí ani naučné knihy pro děti, které kreslení baví.

Vzhledem k tomu, že jsou tyto publikace stále velmi oblíbené, vydavatelství bude i nadále vyhledávat zajímavá témata a ve vydávání této literatury bude pokračovat.

Věnujete se také literatuře o focení a fotografii obecně. I zde připravujete nějaké novinky?

Vydavatelství Zoner Press je na českém knižním trhu nejvýznamnějším vydavatelem publikací pro fotografy všech úrovní. Ať již se jedná o knihy o vlastní technice (fotoaparáty, blesky, vybavení pro atelier apod.), nebo o velmi oblíbené „učebnice“ či příručky fotografických postupů, zahrnující nejrůznější žánry, jako jsou fotografování krajiny, portrétu, makra, street fotografii, módy, aktu, produktu, sportu až po úpravy v postprocesu.

I nadále se budeme převážně zaměřovat na překladové publikace od světově uznávaných autorů fotografických knih a skvělých fotografů Bryana Petersona a Scotta Kelbyho.

Vydáváte i knihy o grafickém editoru Zoner Photo Studio. Jaká verze je nejaktuálnější a jaké jsou přednosti tohoto grafického editoru?

Zoner Photo Studio je oblíbený český software na úpravu a editaci fotografií. Nejnovější verze X fotografům pomůže v postprocesu se stažením snímků do počítače, roztříděním, dokonalou úpravou, sdílením a dokonce vytvořením fotoknih, kalendářů a dalších fotopředmětů.

Hlavním cílem softwarové divize bylo přinést na český trh kvalitní grafický program v rodném jazyce. Díky jeho kvalitě a oblíbenosti na domácí půdě si tento program rychle vyžádal lokalizace do celé řady světových jazyků a dnes má již Zoner Photo Studio své příznivce po celém světě.

Co je největší výzvou pro vydavatelství v dnešní digitální době?

Velkou výzvu vnímáme v částečné překlopení naší produkce na platformu audio, popřípadě video. Bude to určitě složitější proces, než u beletrie, ale právě proto je to výzva.

Jaké změny se odehrály v čtenářských návycích a jak se s nimi vydavatelství vyrovnalo?

Nemyslím si, že by se čtenářské návyky nějak zásadně změnily. Část čtenářů odešlo k elektronickým knihám, ale většina stále preferuje tu tištěnou, voňavou papírovou knihu na nočním stolku.

Jak ovlivňuje rozmach umělé inteligence Zoner Press a jaký se očekává její vývoj v budoucnosti? Máte názor na ChatGPT?

Umělá inteligence zatím ještě neumí vydávat knihy a nemyslím si, že hned tak bude umět. 🙂 Nicméně, velikou roli hraje především v marketingu, kde je praktickým pomocníkem jak obchodníkům, tak i marketérům. ChatGPT dnes dokáže porozumět kontextu, generovat relevantní odpovědi a dokonce vést rozhovory. Kdo ví, možná už náš příští rozhovor bude probíhat úplně jinak.

Jaké jsou plány Zoner Pressu do budoucna?

Nepolevovat, vydávat knihy ve stejném rozsahu, jako doposud, a udržet se v dnešním „předigitalizovaném“ světě na trhu nejen s tištěnými, ale i e-knihami.

Chcete něco vzkázat čtenářům Grafickekresleni.cz?

Kupujte knihy a čtěte, podporujte české vydavatele, kteří to nemají v této nelehké době jednoduché.

Foto: K. Filipi mezi skvělými českými fotografy, spoluautory knihy Naučte se komponovat kreativně. Křest v knihkupectví Luxor Praha.


Další články:

Další články autora: