Rozhovor se Zuzanou Minářovou o malování a umění

Estimated read time 5 min read

Zuzana o sobě uvádí –  jmenuji Zuzana Minářová a narodila jsem se v K. Varech. S ní a o ní je tento rozhovor.

Řekněte čtenářům do začátku tohoto rozhovoru něco o sobě.

Malování se věnuji od svého dětství. Vždycky mě naplňovalo pocitem štěstí. Dlouhodobě jsem neměla tolik času se malování věnovat naplno, protože jsem studovala dálkově maturitní obor a dále dálkově VŠ s ekonomickým zaměřením. Ráda cestuji a poznávám nové věci a místa.

Kdy jste začala malovat a co Vám malování přináší?

Malování jsem se začala více věnovat po dokončení dálkového studia v roce 2018. Nejdříve jsem začala s kresbou portrétů a poté jsem začala malovat i olejem na plátno. V roce 2023 jsem se malování začala věnovat naplno a ke kresbě tužkou jsem zapojila uhel. Také jsem poprvé začala kreslit na velké formáty papíru.

Co k malování potřebujete?

U kresby používám tužky od značky Faber Castell, uhel v tužce Gioconda charcoal od značky Koh-i-noor, papír Fabriano Disegno 4, gumu v tužce, fixativní sprej, vatové tyčinky apod.

U malby olejem používám nejčastěji olejové barvy značky Rembrandt, syntetické štětce, bavlněné plátno na blind rámu, paletu a hadr.

Na čištění štětců používám ekologické ředidlo pro olejové barvy od značky Sennelier a jádrové mýdlo Jelen. Pro závěrečnou fixaci používám damarový lak.

Co Vás inspiruje?

Inspirují mě ostatní malíři, které obdivuji, ale snažím se o vytvoření vlastního stylu.

Jakým stylem byste popsala své umění? Existuje nějaký konkrétní umělecký směr nebo technika, kterou preferujete ve své tvorbě?

Nejdříve jsem se zaměřila na realistické portréty lidí a zvířat podle fotografie. Nyní se snažím o svůj vlastní styl a začala jsem si své předlohy fotit, nebo vymýšlet. Preferuji dvě techniky a to zmíněnou kresbu tužkou a uhlem a malbu olejem na plátno.

Který z vašich obrazů má pro vás největší osobní význam a proč?

Do každého z obrazů se snažím vložit kus sebe a mají pro mě citový význam, i když každý trochu jiným způsobem. Ale kdybych měla vybrat jeden, tak by to byl asi obraz s názvem Kolibřík. Na tomto obrazu je kresba kolibříka a mého oka v detailu, kde kolibřík pije slzu. Má to pro mě hlubší význam v podobě předání pozitivní energie a vztahu ke kolibříkovi, kterého mám ráda.

Máte nějakého umělce, který vás zvlášť ovlivnil nebo inspiroval v průběhu vaší kariéry?

Částečně mě inspiroval Jono Dry, u kterého jsem viděla velké formáty papíru a rozhodla jsem se je zapojit do své vlastní tvorby.

Jak se vyrovnáváte s tvořivou blokací nebo okamžiky, kdy inspirace není na dosah? Máte nějaké techniky nebo rituály, které vám pomáhají znovu nalézt vaši kreativní cestu?

Zatím jsem se nesetkala s tím, že bych neměla inspiraci. Vzhledem k tomu, že si zapisuji svoje nápady na papír a mám dlouhý seznam, tak naopak nestíhám realizovat všechny obrazy tak jak bych chtěla. Dále maluji a kreslím na zakázky, tak mám stále co tvořit.

Jaké reakce dostáváte od lidí, kteří vidí vaše díla? Existuje nějaký okamžik nebo komentář od někoho, který pro vás byl zvlášť odměňující nebo inspirativní?

U portrétů je to často dojetí, které je pro mě velkou odměnou a radostí s pocitu dobře odvedené práce. U obrazů z vlastní tvorby jsou to pozitivní reakce lidí a to mi dělá radost v tom, že to co dělám má smysl. Že moje nápady přenesené do obrazu se líbí a dělají radost.

Největší odměnou byla pro mě reakce a poděkování od fotografa Marka Koláčka, se kterým jsem spolupracovala na realizaci obrazů podle jeho fotografií.

Vystavujete svá díla?

Obrazy jsem poprvé vystavovala letos v K. Varech, kde jsem měla svojí samostatnou výstavu v galerii Drahomíra. Dále jsem vystavovala v Praze na Open ART Festu.

Jak vidíte současnou scénu výtvarného umění v České republice? Myslíte si, že existuje dostatečný prostor a příležitosti pro umělce?

Myslím si, že příležitosti jsou, ale je zatím kus práce nejen na sobě, ale i na snaze se zviditelnit.

Open ART Fest Praha 2023. Jaký byl a jak tento festival umělců dopadl?

Byla to pro mě nová zkušenost. Poznala jsem tam mnoho malířů, se kterými jsme se spřátelili a bylo úžasné vidět tolik děl na jednom místě. Dlouho jsem ty pocity vstřebávala.

Díky za rozhovor a těším se na naší spolupráci nad stránkami Grafickekresleni.cz


Další články:

Další články autora: