Selektivní sépie

Estimated read time 3 min read

Naučte se jak používat Photoshop k vytvoření efektu selektivní sépie, které se znatelně projeví na vašich fotografiích a dodá jim dramatický efekt. Nejsnadnější použití tohoto efektu provedeme ve verzi Photoshop CS3 a novější verze, ale efekt lze vytvořit i ve starších verzích.

Krok 1

První věc, kterou jako vždy uděláme, je otevření vámi vybrané fotografie na, kterou chcete aplikovat efekt. Otevřete nabídku Soubor/Otevřít nebo Ctrl+O, vyhledejte fotografii a klepněte na tlačítko OK.

1

Krok 2

V liště Vrstvy, klepněte na ikonku Nová vrstva úprav, tak jak vidíte na obrázku a vyberte Odstín/Sytost.

2

3

Poté co vyberete Odstín/Sytost by mělo vyskočit okno. Pomocí tohoto nástroje, budeme určovat, kde se objeví efekt sépie. Nyní se rozhodněte, zda chcete vybrat sépiové tóny podle barvy obrazu nebo je budete chtít ručně malovat. Nyní si vyberte jednu z možností:

Výběr podle barvy

Výběr podle barvy vytvoří více přirozený efekt. Nyní si vyberte barvu, kterou chcete na fotografii zachovat. Poté vyberte z rozbalovacího menu jednotlivé barvy ze seznamu a snižte všechnu sytost na -100. Udělejte tak u všech barev, kromě vámi vybrané barvy. Na fotografii jsme použili následující nastavení.

Červena: 0 sytost

Žlutá: -100 sytost

Zelená: -100 sytost

Azurová: -100 sytost

Modrá: -100 sytost

Růžová: -100 sytost

4

5

Pokud zvolíte ruční výběr barev pro efekt sépie, nastavte hlavní sytost na -100 a potvrďte OK. Obrázek by měl být nyní v odstínech šedi.

6

Aktivujte masku vrstvy tím, že kliknete na miniaturu masky v paletě Vrstvy. Vyberte nástroj guma a vymažte oblasti, kde nechcete, aby byl sépiový tón použit. Až budete mít hotovo, přejděte ke kroku tři.

7

Krok 3

V paletě vrstvy, klepněte na Nová vrstva úprav a vyberte možnosti Černobílá. Pokud používáte starší verzi než CS3 vyberte možnost Odstín/Sytost.

8

Až se zobrazí nastavení Černobílé (nebo odstín/sytost, pokud používat CS2 nebo nižší). Stačí potvrdit OK bez úprav. Nyní změňte režim prolnutí vrstvy na režim Překrytí. Dvakrát poklepejte na ikonku vrstvy, aby se vám zobrazilo opět nastavení.

9

U Photoshopu CS2 nebo straší, přidáme pomocí Odstín a sytost, sépiový tón. Zaškrtněte „Vybarvení“ a použijte hodnoty uvedené níže na obrázku.

10

Photoshop CS3 +

Pokud používáte CS3 a novější verzi, můžete použít nastavení Černobílé a přidat tak sépiový tón. Můžete si pohrát s nastavení nebo vybrat přednastavení hodnoty. My jsme si vybrali červený filtr, který ztmaví oblohu.

11

Níže v nastavení označte odstín a vytvořte sépiový efekt. Můžete použít naše nastavení. Potvrďte OK.

12

Máme hotovo. Nyní se podívejte na fotografie, které mají různě vybrané barvy a nastavení.

13

Červený

14

Modrá

15

Žlutá

16

Červená a zelená

Další články:

Další články autora: