Vytváříme si vlastní štětec

Estimated read time 3 min read

Dnes se podíváme na to, jak vytvořit svůj vlastní štětec, který můžete používat při tvoření svých grafických prací. Jedná se o postup, který zvládnete také, připravili jsme si pro vás pěkný a přehledný návod. Jdeme na to!

Krok 1

Otevřete Photoshop a následně vyberte fotografii, kterou chcete použít jako štětec. Fotografii vybírejte nejlépe s nějakým vzorem nebo s něčím co se bude snadno rozpoznávat i ve větších velikostech bez ztráty kvality. V dnešním tutoriálu použijeme křídlo vážky.

1

Krok 2

Nyní budeme definovat štětec. Vyberte nástroj Obdélníkový výběr v panelu nástrojů.

2

Krok 3

Klikněte a přetáhněte výběr kolem fotografie. Nepotřebujeme se zbavit bílého pozadí, neboť to bude průhledné při použití štětce.

3

Krok 4

Přejděte na Úpravy/Definovat přednastavení stopy.

4

Krok 5

Pojmenujte kartáč podle svého uvážení. My jsme ho nazvali křídlo/wing.

5

Krok 6

Nyní, když máme definovaný kartáč, jděte na Soubor/Nový a vytvořte nový soubor na 1024 x 768 bodů. Potvrďte OK.

6

Krok 7

Klepněte na nástroj Štětec v panelu nástrojů.

7

Krok 8

Klepněte na šipku v paletě Možnosti, které otevře ovládací panel pro nastavění stylů štětce a možnosti velikost. Zamiřte do spodní části a nalistujte štětec, který jsme právě vytvořili. Velikost můžete změnit zde v menu nebo si ji nastavíte za pomoci levé a pravé závorky. Nastavte velikost štětce kolem velikosti 100.

8

Krok 9

Přejděte do panelu Okna, kde vyberte okno Stopa. Tento panel možností vám poskytne užitečné nástroje pro nastavení štětce. Změňte nastavení Dynamika stopy nebo změňte velikost a přítlak štětce. S nastavením si pohrajte podle libosti a zkuste různé verze štětce. Náhled vám ukáže jak bude konečná stopa štětce vypadat.

9

Krok 10

Změňte rozptyl v nastavení Rozptylu. Ten se postará o rozložení jednotlivé stopy do prostoru. Opět zkuste různá nastavení, která můžete vidět v náhledu.

10

Krok 11

V nastavení Dynamika barvy změňte kolísání odstínu na 12%. To nám vytvoří různou barevnou škálu v našem vzorku. Nastavení 100% by způsobilo plnou škálu barev.

11

Krok 12

Nyní je na řadě ta zábavná část. Klikněte a táhněte štětcem podle libosti.

12

Krok 13

Můžete vyzkoušet různé barvy a tahy. Poté co to budete mít, vyzkoušejte i různá prolnutí vrstev, které opět změní konečný výsledek.

Následně vyzkoušejte i jiné fotografie a předměty, které převedete na štětec.

13

14

15

16

 

 

Další články:

Další články autora: