Žena přetváří kameny z moře v překrásné barevné mandaly

Estimated read time 2 min read

Elspeth McLeanová postavila svůj talent na předělávání kamenů z moře v překrásné mandaly. Tato kanadská umělkyně je původem z Austrálie a nad svými mandalami stráví většinu času. Pro jejich tvorbu použila zcela jednoduchou metodu, na kameny maluje tisíce drobných teček, které dohromady vykreslují překrásné obrazce.

Její kamenné mandaly jsou dokonale souměrné a díky svému úchvatnému vzhledu si na internetu rychle získaly popularitu a Elspeth je začala dokonce prodávat. Každý kámen je originálem a je o ně opravdu velký zájem. O svém stylu tvorby za pomoci teček mluví jako o dotilismu (dot – z angličtiny tečka). I když jezdí vystavovat své umění do širého světa, jejím domovem je Salt Spring Island, v Kanadě, kde vytváří většinu svých děl.

Mandala je duchovním symbolem buddhismu a hinduismu, ale využívá se terapeuty po celém světě. Pouhý pohled na mandalu dokáže uklidnit či navodit různé pocity. Mandala je zabudována do různých duchovních tradic a to mnoha způsoby, jako například ke zlepšení pozornosti, k hledání duševní vyrovnanosti či k nalezení klidu pro meditaci.

V moderní společnosti se mandala nejčastěji používá jako termín k popsání nějakého geometrického vzoru, grafu nebo návrhu, který symbolicky nebo metafyzicky představuje vesmír.

McLeanová se při své tvorbě často inspiruje vesmírem, ročními obdobími, starověkou mytologií i tradičním uměním. Její umělecká díla jí umožňují vyjádřit a podtrhnout její vlastní pocity. Samotný proces malování tečkováním bere jako neuvěřitelně uklidňující činnost, která jí pomáhá se vyrovnávat a věnovat se tomu, co miluje nejvíce, umění.

Photo credit: elspethmclean.com

Další články:

Další články autora: