Ostatní tvorba Živé Kreslení

Bodypainting jako umění 2

S body paintingem budeme pokračovat i nyní v našem předposledním díle. Rozebereme si nejen princip, ale především druhy barev, jaké u něj můžete použít.

Přečtěte si také 1. díl našeho seriálu o bodypaintingu

Všechny pomůcky a prostředky bychom měli udržovat v čistotě, případně vhodně pracovat s určitou efektní nedbalostí. Buďme raději tzv. při zemi, zaujměme raději tvorbou než potrhaným a špinavým pláštěm a množstvím vypitého alkoholu. Protože malujeme na lidskou kůži, měli bychom si ale hlavně uvědomit, že jde o lidský organizmus a nejde proto použít jakékoliv barvy, ale ty jen k tomu určené. Lidská kůže proto snese přírodní barvy, které propouštějí vzduch a nezanášejí její póry. Používáme také nejen smývatelné barvy, ale také make-up či vhodné spreje. Barev k tomu vhodných je také více, dokonce i s různou trvanlivostí.

Princip bodypaintingu

Bodypainting má v jádru dva směry, neveřejný a veřejný. Můžeme v klidu ateliéru model vymalovat za nějakým účelem, tedy s reklamou či s efektním motivem, a pak zachovat výsledek nafocením. Případně předem namalovanou dívku můžeme představit veřejnosti a použít obrácený proces, kdy barvu třeba pod sprchou smyjeme.

Na veřejnosti můžeme teoreticky použít jednu techniku nanášení, ale efektní a rychlejší jsou vždy kombinace. Velké plochy zvládneme válečkem, rozprašovačem, sprejem nebo použijeme techniku zvanou airbrush, tedy stříkání pomocí pistole, větší plochy houbičkami, velkými štětci či prstem a detaily malým štětcem. Tady musíme zvážit dva aspekty – umělecký dojem a rychlost.

Malířské motivy

Motiv si můžeme předem domluvit. Na reklamních akcích to bývají loga či výrobky nebo některý z objektů firmy, na veřejnosti máme možností nepřeberné. Dobré je se dohodnout modelem, co by se jí, nebo mu, líbilo. Pro akce denní volme přírodní motivy, pro akce večerní spíše něco tajemného, víc asi nebudeme radit. Jen bychom ještě podotkli, že přílišná pestrost barev je znakem amatérů, profesionál si vystačí s méně barvami, ale v efektnějším provedení. Ale to není podmínkou, tvořte, jak se vám líbí a uvidíte, jaký je zájem vaší tvorbu. Čas je v tomto případě hlavní ukazatel, zda jdeme správnou cestou.

Druhy barev

Výčet možných barev je velice dlouhý, výrobci se doslova přehánějí s nabídkou. Je potřeba si barvy předem vyzkoušet, jak se pro nás barva dobře nanáší a pak také smývá. Pokud začínáme, zeptejme se někoho zkušeného, nechme si poradit ve specializované prodejně.

Některé barvy jsou vyráběny na bázi vody a potravinářských barviv, jsou netoxické, absolutně bezpečné pro pokožku a také odolná vůči setření. Barvy jsou v tuhém stavu určené pro malování štětcem, prstem, nebo houbičkou, ale po zředění vodou je lze použít pro techniku airbrush stříkací pistolí. Barvy se smývají vodou.

Tekutá latexová barva na tělo je vyrobena na bázi přírodního latexu, který po zaschnutí vytvoří na kůži gumovou vrstvu, která se dá bez problémů po zaschnutí sloupnout nebo roztrhat. Mohou se s ní vytvářet různé ornamenty, masky či latexové šaty. Nanáší se rukou, houbičkou nebo válečkem. Kůže v latexu ale sále volně dýchá. Latex se doporučuje ještě vyleštit silikonovým olejem nebo ošetřit klouzkem aby se zabránilo slepení s vnějšími předměty. Po odstranění z kůže je ji potřeba omýt a ošetřit krémem. Nedoporučuje se ale latexovou barvu nanášet ta ochlupení, rány v kůži a na sliznice.

Další barvy jsou krémové a používají se tam, kde potřebujeme delší výdrž barvy na těle. Barva je vodostálá a dokonce i potu odolná. Nanáší se jako obdobně jaké oční stíny, tedy houbičkou, aplikátorem , štětečkem ale také prstem bez ředění vodou. Barvy jsou dobře pigmentované a krycí, dokonce zakrývají i případné tetování. Barvy také mají vlastnost, že dělají pěkné přechody z jedné barvy do druhé. Odstraňují se odličovači, případně olejíčkem, nejlépe dětským.

Vícedenní barvy na tělo vydrží až jeden týden, jsou vodě odolné a dobře kryjí. Jsou velmi husté a nanášejí se zejména štětci. Jdou smýt lihem nebo alkoholovými polštářky. Můžeme pro některé detaily a efekty použít také speciální linkovací fix přímo určený pro pokožku. Ten je netoxický, nepáchnoucí a vodě odolný.

Bodypaintingové barvy s UV efektem viditelným pod UV světlem, kdy se doslova rozzáří. Barvy jsou vydatné a mají intenzivní krycí schopnosti a zároveň zářivou barvou, rychle schnou, malba nepraská a dlouho vydrží ve stejném stavu. Je tu zaručená nezávadnost, jsou vodou snadno smývatelné. Vhodné jsou pro show na disko, reklamní akce a podobně. Tento efekt barev se používá v hudebním žánru zvaném Psytrance.

Konečně se ještě zmíníme o zdvojovaných barvách, kdy v jednom kelímku či misce máme vedle sebe dvě barvy a tak jedním namočením štětce či houbičky můžeme nanášet dvě barvy současně. Tato technika je vhodná pro efektní stínované a vícebarevné kresby.