Chcete mít doma moderní umění? Několik důvodů, proč se vyplatí ho hledat ve starožitnictví

Estimated read time 4 min read

Starožitnictví bývají tradičně spojována s retro a historickými kousky. Možná jste ale nevěděli, že i starožitnictví jdou s dobou a spousta z nich má v nabídce, nebo se dokonce přímo specializuje na moderní umění. Kromě moderních děl je možné výjimečně najít ve starožitnictví i současné umění. 

Moderní vs současné umění 

A jaký, že je rozdíl mezi současným a moderním uměním? Moderní umění je takové, které bylo vytvořeno mezi lety 1860 a 1970 a zahrnuje směry jako je například impresionismus, kubismus nebo surrealismus. Oproti tomu současné období je takové, které bylo vytvořeno od roku 1970 do současnosti.

Výhody nákupu umění v online starožitnictvích

Online starožitnictví, jakým je třeba AntikArt, jsou skvělým místem, kde hledat jedinečné a hodnotné kousky z obou těchto období. Jednou z hlavních výhod nakupování umění ve starožitnictví je velká škála produktů, na které můžete narazit. Ať už hledáte určitý styl díla, například kresby a grafiky nebo tradičnější malby, portréty či krajinky, konkrétní období, nebo konkrétního autora, zde najdete vše na jednom místě. 

Mnoho obchodů se starožitnostmi má kontakty na konkrétní sběratele, soukromé aukce nebo i prodejce nemovitostí, což jim umožňuje přístup k jedinečným kouskům, které byste v klasické galerii těžko hledali. Některé moderní a současné umění se navíc nabízí v limitovaných edicích, a tak není často jiná možnost, jak se k němu dostat.

Na co dát pozor při nákupu umění na internetu

Pokud nakupujete v online starožitnictví, je dobré se nejprve obeznámit s nabídkou a porovnat si alespoň orientačně ceny daného autora na trhu. Vždy si pečlivě přečtěte popis díla a případné doklady o pravosti. Nakupujte také v ověřených e-shopech, jako je například již zmiňovaný AntikArt. Není také od věci obrátit se na odborníka, zejména před nákupem dražšího obrazu. Pokud se zamýšlíte nad sbírkou umění jako nad investiční příležitostí, určitě se do toho nepouštějte sami bez konzultace s odborníkem, zejména nejste-li v moderním umění příliš zběhlí. 

I přese všechna potenciální rizika nákupu na e-shopech, nakupování ve starožitnictví zůstává skvělým a také velmi zábavným způsobem, jak získávat moderní či současné umění. S trochou průzkumu a opatrnosti můžete najít skutečné poklady, které vás budou nejen těšit, ale třeba i něco vydělají. Takže příště, až se budete poohlížet po nějakém tom dalším kousku do sbírky, zkuste online starožitnictví.

A proč stojí za to moderní umění vůbec pořizovat? Žijeme v době, kdy vám obraz na míru vygeneruje umělá inteligence, každý den se generuje větší a větší množství grafiky a digitálního umění. Právě proto se mnoho lidí stále více obrací k tradičnějším stylům tvorby, mezi které patří kresba a malba. Obraz, kterému někdo věnoval dlouhé měsíce úsilí, prostě stojí za to si pověsit do ložnice nebo jím obdarovat někoho z blízkých.

Další články:

Další články autora: