Focení

Fotograf odstranil mobilní telefony z fotografií, aby poukázal na důsledky závislosti

Používáte svůj mobilní telefon opravdu často? Máte pocit, že ne? A jak dlouho jste se na svůj mobilní telefon nepodívali. I když vy se možná závislými necítíte, mnoho lidí, zvláště mladistvých snadno získává na mobilním telefonu a jeho schopnostech závislost. Zkuste se podívat na svět, jak by vypadal bez mobilních telefonů.

Závislost v podobě digitálních zařízení

Nepříjemnou skutečnost odhaluje americký fotograf Eric Pickergill, který se rozhodl z fotografií, na kterých lidé v ruce drží mobilní telefony, tato zařízení vyretušovat, aby ukázal, jak stupidně někdy vlastně vypadáme. Eric z fotografií odstraňuje různá digitální zařízení a výsledně nám představuje novou fotografii, kde tato zařízení jednoduše chybí. Jedná se o fotografie z každodenního života.

Vznikající závislost

Pravdou je, že v moderním světě již mnoho osob trpí závislostí na digitálních zařízení, i když si to nechce přiznat. Bez mobilního telefonu je nesvá a neví, co se svým časem. Pokud někteří lidé ze svého života mobilní telefon či tablet naprosto vysadí, zjistí, že mají spoustu volného času, který mohou kreativně využívat. Eric si uvědomil, že lidé příliš mnoho času tráví na mobilních telefonech a rozhodl se, že na tuto skutečnost upozorní. Na fotografiích se objevují běžní lidé, rodina, s kterou se setkal v New Yorku, jeho příbuzní apod. Fotografie se nakonec zdají poměrně smutnými, jelikož na nich lidé spolu nemluví, ale plně soustředí své oči na obrazovku mobilního telefonu či tabletu.

 Elektronická média jsou dobrými sluhy, ale špatnými pány. Navzdory zjevným výhodám, které mají pro práci a komunikaci, přispívají tyto pokroky k sociální izolaci a naopak zhoršující se komunikaci tzv. tváří v tvář.

 

Nepůsobí na vás tyto fotografie tak trochu děsivým dojmem? Pokud ano, zkuste se zamyslet nad vaším každodenním životem, zda by se i v něm podobné obrazy nenašli.