Jak gravírovat? Možností je hned několik

Estimated read time 2 min read

Gravírovat můžete i doma. Stačí k tomu potřebné vybavení a chuť se učit. Jakmile si tuto činnost osvojíte, můžete vytvořit celou řadu zajímavých děl.

Gravírování je tu s různými obměnami už dlouhou dobu. Dalo by se říct, že už více než 60 tisíc let. Dříve lidé sázeli především na ruční rytí, nyní nechávají práci na stroji. Toto řemeslo je i přesto velice zajímavé. A v tomto článku vám ukážeme, jaké máte v dnešní době možnosti.

Ruční rytí

Gravírování laserem je sice precizní a velice rychlé, nic ale nenahradí lidské ruce. Dalo by se říct, že ruční rytina je opravdovým uměním. K tomu, abyste do materiálu mohli vyrýt něco kvalitního a dobře vypadajícího, potřebujete bohaté zkušenosti a stovky hodin tréninku. Ruční rytí si můžete vyzkoušet i sami doma. První rytiny zřejmě nebudou úplně nejlepší, ale postupem času se můžete vypracovat v uznávaného umělce. Pokud vás ale tato cesta neláká, tak svým uměním alespoň budete moct obdarovat své blízké osobitými a velice zajímavými dary.

Strojové rytí

Lidé vždy hledali způsob, jak si usnadnit práci. A s příchodem elektřiny se jim to konečně podařilo. Spousta činností mohla být delegována na stroj, což se ostatně stalo i v případě rytí. V dnešní době se ke gravírování do skla a dalších materiálů používá fréza ovládaná počítačem. Díky tomu jsou výsledkem přesné výrobky, které se používají například k úpravě zlata, stříbra, oceli nebo mědi.

Laserové gravírování

Laserové gravírování patří mezi nejmodernější způsoby rytí. Vlastně se nejedná ani tak o rytí, protože laser k odstraňování vrstev materiálu používá vysokých teplot. Postupně tak odpařuje materiál a zanechává na něm vybraný text nebo symboly. Jedná se o nejrychlejší a nejdostupnější alternativu, kterou nabízí většina společností zabývající se strojovým rytím.

Další články:

Další články autora: