Zábava prostřednictvím virtuální reality

Estimated read time 5 min read

I když mnozí z nás žijí v domnění, že virtuální realita je technická vymoženost posledních pár desetiletí, opak je pravou. Vyvíjí se ve skutečnosti už přes padesát let. Jejím technickým otcem je Morton Leonard Heilig – kameraman, producent, spisovatel a střihač, který jako první přišel s nápadem virtuální reality, když v roce 1957 sestavil fantastický přístroj Sensorama. Tohle mechanické zařízení se skládalo ze stereoskopického barevného displeje, oscilujících ventilátorů pro dotek, zařízení na vydávání zápach, reproduktorů, což vydávalo vůně či zápach. Zařízení tedy dokázalo stimulovat smysly publika.

Od té doby se už hodně změnilo, nové odvětví prošlo rapidním vývojem, ale k obrovskému pokroku došlo s vynálezem leteckého simulátoru, který má na svědomí Thomas Furness. Tomu se přezdívá jako pionýr virtutální reality.

Virtuální technologie se dnes používá snad v každém odvětví a díky tomu se můžeme pobavit, vzdělat nebo navštívit daleká místa. Podívejme se na pár zajímavých zkušeností, jenž stojí za to vyzkoušet.

Aktuálně se konají týdny módy neboli světoznámý Fashion week a svět módy se přesouvá do virtuálního prostředí. Tentokrát mají módní značky možnost oslovit ještě širší spektrum svého publika, protože bude vše dostupné online – od aktivit v prodejnách, zkoušení nových modelů, rozdávání cen, interakce prostřednictvím sociálních sítí, soutěže, interaktivní hry a samozřejmě samotné módní přehlídky.

 

Pro fanoušky kultury se otevírají virtuální prohlídky světových muzeí. Žádné fronty, žádné mačkanice před slavnými díly. Své expozice ukazují celému světu nejvyhlášenější muzea, včetně: Muzea J. Paula Gettyho v Los Angeles, kde k vidění vše od Van Goghových hliněných postav až po plátno od Renoira. K virtuálním návštěvám se přidala i síť vatikánských muzeí a můžeme tak obdivovat vysoké klenby, tapiseria a nástěnné malby a Sixtinskou kapli.

Rozsáhlé instalace, směs tisků, sochařství nebo fotografii vystavují v Národním muzeum moderního a současného umění v Jižní Koreji.

Britské muzeum v Londýně sdílí s veřejností impozantní sbírku a velkolepý prostor proslavený skleněnou střechou.

S virtuální prohlídkou nezaostává ani České Národní technické muzeum. K vidění je opravdu široká paleta témat – architektura, stavitelství a design, přes dopravu, fotografický ateliér, tiskařství a astronomii.

Online platforma PokerStars se přidala k zážitkům ve virtuální realitě a pro svoje uživatele vytvořila okázalý a vizuálně impresivní prostředí, ve kterém můžou hráči hrát se skutečnými soupeři a díky neskutečnému realismu se vše potřebné ke hře chová jako živé. Navštívit můžou i exotická místa nebo mimo planetu v aréně do Galaktické vesmírné stanice.

A ve vesmíru na chvílu zůstaňme, protože putovat nekonečným vesmírem můžeme zažít prostřednictvím No Man´s Sky. V téhle senzační hře můžeme stavět základny, jezdit mimozemskými vozítky, jejichž designové zpracování a speciální efekty jsou opravdu více než působivé, zevnitř i zvenku.

Kromě hraní nám virtuální realita slouží také ke vzdělávání a často zábavnou formou. Jedním z nejlepších způsobů, jak se naučit cizím jazykům je každodenní vystavení samotnému jazyku, tedy mluvení a poslouchání. Taková aplikace Unimersiv umožňuje propojení studentů a učitelů z celého světa, aby mohli praktikovat jazyk, zatímco hrají hry a mají interakci s ostatními zahraničními studenty.

Dalším využitím VR při studování se osvědčilo u architektury a designu. Univerzity a školy obecně zjišťují, že technologie virtuální reality podněcuje kreativitu studentů a otevírá jim řadu možností ve zmíněných oborech. Oculus Rift umožňuje architektům převzít počítačem generované 3D modely a umístit do nich osoby, takže se můžou ocitnout uvnitř samotného designu domu, interiéru, kanceláře a podobně.

Cestování bylo vždy považováno za luxus a ne za nezbytnost. Naštěstí je tady virtuální turistika. Dnes můžeme skrz nejmodernější technologie vidět například pyramidy v Egyptě. Stačí si nasadit VR brýle a přesunout se do starodávných konstrukcí a obdivovat se kráse a umění, které byly vytvořeny před tisíci lety. Sedmidílná cestovní série pod názvem One of the Escape Now provádí návštěvníky těmito fascinujícími místy a zároveň je vzdělává o historii a kultuře.

I když je tedy VR často výhradně spojována s herním průmyslem, je jasné, že její možnosti se čím dál tím více využívají i v celé řadě jiných oborů. Dočkáme se jistě mnoha zajímavých inovací, které posunou zážitek z virtuální reality na ještě další úroveň. Určitě se máme na co těšit.

Zdroj obrázku: G-Stock Studio / Shutterstock.com

Další články:

Další články autora: