Japonské dorodango si můžete vyrobit i vy

Estimated read time 2 min read

Japonci objevili další unikátní způsob zpracování hlíny. Jen se na to podívejte. Z hlíny a neúnavné práce vašich rukou si můžete vyrobit magicky vzhlížející kouli, která může zdobit váš interiér. Tyto koule se nazývají dorodango a jejich výroba se stala tradiční zábavou pro japonské školáky. Dorodango je vlastně koule z bahna a špíny, která se upravuje, leští a vzniká z ní jedinečná dekorace. 

Zajímavá výroba

Pravdou je, že výroba této koule je procesem meditativním a hluboce uspokojujícím. Nejdříve si vyrobíte blátivé jádro, na které je postupně aplikována vrstva nečistot a bahna, které tvoří vnější vrstvu. Vytváří se pevná koule, která je později leštěna s pomocí hadříku, byla dokonale kulatá a neuvěřitelně lesklá. Vzpomeňte si jen na koule vyráběné z aluminiové folie, která byly dokonale kulaté a lesklé. Tento projekt byl zřejmě inspirován právě výrobou koulí dorodango.

Vyrábíme ve škole

Výroba dorodango je opravdu zajímavou technikou, ale také zábavou, která byla vcelku zapomenutou do doby, než profesor Fumio Kayo, psycholog specializující se na dětskou hru, stal rozšiřovatelem této formy umění. Děti ve školách začali tyto koule vyrábět v hodinách výtvarné výchovy jako formu meditativní, uměleckou, odpočinkovou, ale také jako způsob učení se trpělivosti. Každá koule samozřejmě v závěru vypadá jinak, jelikož každá půda má jiný obsah bahna, jílu, písku, apod. Hliněná koule z každé země může vypadat jinak.

Vše začíná u hlíny. 

Dochází k oddělení nečistot a kamenů. 

A začíná se s pracným tvarováním. 

Hlína a bahno se musí pracně zpracovávat, může se vám totiž poté stát, že vám koule praskne. 

Koule se tvaruje k dokonalosti.

Poté se ponechává vyschnout v plastovém sáčku. 

Po dlouhém procesu tvorby koule přichází leštění. 

Opravdu spousta leštění.

A takové jsou výsledné produkty.

Další články:

Další články autora: