Kresby vytvořené tužkou či uhlem často směřují k umělecké činnosti, ale ve skutečnosti tento trend využívá většina designerů i návrhářů. Většina technologických vymožeností i futuristických tvarů začínala na prostém kusu obyčejného papíru.
Zpočátku bych rád odlišil základní nejasnosti a rozdíly mezi kreslením tužkou a uhlem.
Kreslení uhlem nám mnohdy dává prostor pro chyby a vlastní představivost, mnoho rychlokreslířů a umělců rádo používá uhel, díky své konzistenci nabízí rychlý efekt a je možno vytvořit relativně kvalitní kresbu za poměrně krátkou dobu. Uhel se povětšinou využívá především pro uměleckou činnost a díky svým vlastnostem je populární pro kreslení tváří, postav, budov a objektů
Kreslení tužkou, popřípadě tužkami (máme jich více že? :)) směřuje k přesnějším detailům a její uplatnění nezná mezí. Od klasických náčrtů, výkresů až po portréty, tužka je nejlepším startem pro každou kresbu. Často před každým návrhem je vhodné začít stručným náčrtem, tužka nám dává úžasnou příležitost gumování, takže můžem vždy začít znovu. Pro ostré detaily a záhyby využíváme tvrdší tužky a pro volnější stínování a náčrty zase ty měkčí.
Při kreslení naostro není lepšíh startu než začít náčrtem základních proporcí lehkým tahem tužky po papíru. Když je náčrt hotov a proporce jsou známy, tak je na čase zaměřit se na detail.