Polarizační filtr

Estimated read time 3 min read

Dnes budeme pracovat s Polarizačním filtrem ve Photoshopu, který je zde neuvěřitelně užitečný a rychle se s ním pracuje. Polarizační filtr umožňuje z každé fotografie udělat lépe vypadající obraz, absorbuje odlesky či odstraňuje odrazy.

Krok 1

Otevřete libovolnou fotografii ve Photoshopu.

Krok 2

Jakmile budete mít otevřenou fotografii ve Photoshopu, podívejte se na jednotlivé barevné kanály a všimněte si rozdílů mezi nimi. Kanály najdete v paletě Kanály vedle vrstev nebo zajděte do Okna/Kanály.

1

Charakteristické vlastnosti červeného kanálu jsou podobné těm s polarizačním filtrem (snížení odrazu, tmavší modré nebe či zelená vegetace), ale jak použít tyto vlastnosti i na naši fotografii? To si v zápětí ukážeme.

Krok 3

Duplikujte vrstvu s obrázkem (Vrstva/Duplikovat nebo Ctrl+J).

Krok 5

Jděte do panelů Okna a vyberte Červený kanál.

3

Krok 6

V červeném kanálu, vytvořte výběr plátna ( Výběr/Všechny nebo Ctrl+A) a zkopírujte výběr do schránky ( Úpravy/Kopírovat nebo Ctrl+C), ale zatím ho nevkládejte.

4

Krok 7

Než vložíme červený kanál do L-světlost kanálu, musíme převést obrázek do Lab Color(Obraz/Režim/Lab Color). Pokud se vás program zeptá zda chcete sloučit obraz před změnou? Zvolte NE.

5

Krok 8

Jděte do palety kanálů (Okna/Kanály) a klepněte na kanál s označením L-světlost.

6

Krok 9

Vložte zkopírovaný červený kanál (Ctrl+V). Kanál L-světlost by měl být nahrazen červeným kanálem, který jsme zkopírovali.

7

Krok 10

Teď když jsme hotoví s aplikací z červeného kanálu do světlého, můžeme změnit barevný režim obrazu zpět do RGB barvy (Obraz/Režim/RGB). Pokud se vám program opět zeptá, zda sloučit zase zaškrtněte NESLOUČIT.

8

Krok 11

Vyberte horní vrstvu a přidejte masku vrstvy (Vrstva/Maska Vrstvy/Odkrýt vše). Klikněte na miniaturu masky, abychom měli jistotu, že je vybrána.

9

Krok 12

S vybranou maskou aplikujte nástroj Použít obraz (Obraz/Použít obraz) s následujícími vlastnostmi.

Vrstva: Pozadí

Kanál: Červený

Zaškrtnout: Invertovat

Režim: Násobit

Krytí: 100%

10

Krok 13

Pokud máte pocit, že je efekt příliš silný, můžete snížit krytí horní vrstvy a tím nastavit sílu polarizačního efektu nebo naopak pro zvýšení efektu duplikujte horní vrstvu.

11

Máme hotovo!

zdroj: photoshoptutorials.ws

 

Další články:

Další články autora: