Focení

Výbava do ateliéru: Co nesmí chybět?

Ateliér je místem, které je pro fotografa jistou základnou a prostorem, kde vykonává své povolání. Výbava do ateliéru je tedy velmi podstatná a měla by být komplexní. Co by vám tedy v ateliéru jistě chybět nemělo?

Začínající fotografové

S pořízením fotoaparátu přichází touha po focení. Většina fotografů se nejdříve zaměřuje na venkovní focení, tedy na denním světle či slunci. Takové fotografie totiž vypadají skvěle a mnohdy najdete spousty zajímavých míst, kde se dá fotit. Se zkušenostmi však přicházejí další a další pracovní nabídky a vy potřebujete fotit i v zimě, a to nejen venku. Pro produktové fotografie či portréty jednoduše potřebujete vhodný prostor na focení. Tím se pro fotografa stává fotoateliér.

Co budete potřebovat?

Při focení vám jistě nesmí chybět blesky, světla, filtry, softboxy a deštníky. Takováto technika se vám hodí při jakémkoliv typu focení. Záleží také na vás, zda zvolíte blesk či trvalé světlo. Trvalé světlo je vhodné při natáčení či focení složitějších předmětů, jelikož to, co ve skutečnosti vidíte, bude také přeneseno na fotografii. Blesková jednotka však umí vytvořit daleko více světla, tedy můžete použít menší citlivost na světlo, snížit riziko šumu , více zavřít clonu a tím proostřit celou scénu.

Světlo je základ

Pravdou je, že focení v ateliéru je o světle. Dbejte proto na vhodnou volbu světla do vašeho atelitéru. Světlo přímo z reflektoru vytváří tvrdé světlo s ostrými stíny, naopak měkké světlo z deštníků a softboxu eliminuje stíny. Na základě voštinového filtru můžete vytvořit přesně nasměrované světlo, které vytvoří úzký proud světla. Možností máte na výběr a záleží jen na vašich potřebách a fotografickém citu.