Mnohé firmy, zejména nadnárodní společnosti, vyžadují od svých zaměstnanců znalost angličtiny. Pokud se budete chtít ucházet o zaměstnání v takové firmě, bude od vás požadován i motivační dopis a životopis v angličtině. Abyste se prezentovali v co nejlepším světle a vaše cv v angličtině bylo co nejlepší, můžete využít portálu VímVíc.cz, kde najdete dokonce i životopis v angličtině vzor.
Životopis v angličtině budete samozřejmě potřebovat i v případě zájmu o práci v zahraničí.
Jak napsat životopis anglicky?
I anglický životopis má svá jasná pravidla, jaká jsou vyžadována u klasického strukturovaného životopisu v češtině. Hlavními zásadami jsou jasnost, věcnost a jednoduchost. Samozřejmě, že v životopisu by v žádném případě neměly být gramatické nebo jiné chyby. Je třeba si uvědomit, že ať se jedná o životopis v češtině, nebo o životopis v angličtině, tak všichni personalisté si vás nejprve ohodnotí právě podle vašeho životopisu. Teprve poté se rozhodnou, zda vás pozvou na pohovor. Proto je v zájmu každého uchazeče, aby i životopis anglicky byl co nejlepší a nejpřesvědčivější.
Rady a tipy
Žádné universální pravidlo, jak by měl životopis anglicky vypadat neexistuje. Dnes již zřejmě nikdo nebude psát životopis ručně, jelikož PC má k dispozici každý. Nejobvyklejší velikost písma je 12. Důležité údaje, jako je například bývalá pracovní pozice, můžete označit tučně a mezi ně vložit grafické rozdělovače. Díky takto upravenému textu bude vaše cv v angličtině působit přehledněji, což je přesně to, co si každý personalista od strukturovaného životopisu přeje. Podstatné je také to, aby životopis obsahoval důležité informace, které personalisté hledají. Také je dobré přizpůsobit obsah životopisu pozici, na kterou se hlásíte. To vše platí jak pro firmy působící v ČR, tak pro práce v zahraničí.
Dva typy životopisu v angličtině
Před napsáním cv v angličtině, se musíte rozhodnout mezi dvěma typy. Buď chcete vytvořit tzv. Chronological CV nebo Functional CV. První varianta je v podstatě něco jako náš strukturovaný a bývá používán nejčastěji. Druhý typ je životopis profesní a na vytvoření je o něco složitější. Vyplatí se nejprve se potencionálního zaměstnavatele zeptat, abyste věděli co se od vás očekává.