PLÁTNO PRO VAŠI REPRODUKCI TŘIKRÁT JINAK

Estimated read time 4 min read

Plátno dnes už neslouží pouze k výtvarnému kreslení. Víte, že se dnes více plátna potiskne, než použije k malování? S tiskem na plátno se poslední dobou doslova roztrhl pytel. A fotky z dovolené se tisknou stejně často jako fotografie přírody.

Někdy je plátno tím nejlepším způsobem, jak zvěčnit svatební fotografii, krajinu či originální kresbu. Důležité však je, aby se fotografie originálu pořídila opravdu kvalitně a v dostatečném rozlišení. Fotografie krajiny pořízená mobilem pro malý formát obrazu může stačit. Pro zachycení správných barev malovaného obrazu už ale mobil nestačí. Srovnali jsme snímky stejného obrazu pořízené mobilem, kompaktním fotoaparátem a značkovou digitální zrcadlovkou a nestačili se divit. Výsledek byl vždy jiný. A u digitální zrcadlovky byly pochopitelně barvy nejvěrnější.

Když se řekne plátno, tak si většina z nás představí bílé, bavlněné a matné s vlkovou strukturou, která vzniká tkaním plátna. Plátna jsou ale také umělá z polyesteru nebo směs polyesterových a bavlněných vláken. Jsou také lesklá či pololesklá a také mohou mít různou strukturu podle způsobu tkaní. Polyesterovým se raději vyhněte, ta slouží jen jako levné náhražky pláten z pravé bavlny.

Máte-li kresbu na matném plátně, pak je ideální pro tisk reprodukce zvolit rovněž fotoobraz na matném plátně. Tisk na matném povrchu obvykle nemá tolik výrazné barvy a nedělá žádné odlesky. Matná plátna jsou rovněž cenově dostupná, a proto je nabízí většina výrobců obrazů. Co když ale máte obraz lakovaný nebo má výrazné barvy? To už matné plátno nemusí stačit. Naštěstí však pro tisk takových reprodukcí nabízí někteří výrobci i profesionální fotoplátno, které je po tisku lakováno pololesklým nebo lesklým lakem a má výraznější barvy a tím je věrnější lakovaným originálům. Profi fotoplátna navíc bývají bez chemických úprav a tak na nich zůstane tisk stejně barevný po mnoho let. Lak nemá jen výhodu výraznějších barev. Zvyšuje také odolnost obrazu, který pak lze mýt i namokro. Nevěříte? Nebo se bojíte, že tisk stejně nebude odpovídat Vaší malbě nebo fotografii? Ti správní výrobci Vám dodají vzorek zdarma.

Opravdovou lahůdkou v nabídce některých výrobců je metalicko-perleťové plátno, které díky svému povrchu zvýrazní kovové předměty a barvy na něm jsou obzvlášť syté. Foto obraz však může být i přímo natištěný na desce z různého materiálu nebo na fotopapíru, který se pak na desku nalepí. Pokud je Váš originál digitálně zhotovený na počítači, tak možná právě foto na desce bude pro Vás správnou volbou, protože díky fotopapíru umí zobrazit nejvíce detailů, které struktura plátna může skrýt. A když pak desku dáte do silného ozdobného rámu, tak bude na zdi vypadat skoro jako obraz na plátně.

Pokud se nemůžete rozhodnout, které provedení bude Vaší reprodukci slušet nejlépe, tak se neváhejte zeptat přímo výrobců. Ochotný výrobce, kterému na Vás opravdu záleží, Vám zcela jistě poradí a po posouzení Vašeho motivu doporučí kromě vhodného provedení také ozdobný rám, který ke každému obrazu nepochybně patří.

Další články:

Další články autora: