Pop-art: Kombinace špaget a každodenních předmětů

Estimated read time 2 min read

Pop-art kultura a umění je velmi specifické. V dnešním článku vám přinášíme ukázku pop-art umění, které pracuje se špagetami a předměty, které každodenně využíváme.

Co znamená pop-art?

Pop-art, z anglického popular art, tedy masově populápulární umění. Jedná se o specifický umělecký směr, jehož počátky sahají do 50. let minulého století, ale svůj největší rozvoj zažil v 60. letech. Pop-art silně ovlivnila populární hudba a komerční umění. Tento umělecký směr vznikl ve dvou hlavních centech, přitom nezávisle na sobě, a to v Londýně a New Yorku.

Co je pro pop-art typické?

Od pop-artu čekejte především motivy, které přejímá z techniky, ale zejména užívá předměty denní potřeby, je inspirován často i velkoměstskou kulturou. Jedná se o umění, které si hraje s jednoduchostí, masovostí a používá klišé i fantazii. V pop-artu se používají velké formáty obrazů, velmi zářivé barvy, či naopak barvy mdlé. Pop-art nejvíce proslavil výtvarník Andy Warhol, který pocházel ze Slovenska. Díla tvořil technikou sítotisku a jeho tvorbu poznáte podle opakující se řady předmětů v nejrůznějších barvách. Známý je například jeho obraz plechovek Campbelovy polévky, láhev Coca-Coly či Marilyn Monroe.

Španělský umělec

v dnešním článku vám však přinášíme ukázku pop-art tvorby španělského vizuálního umělce J. Sáncheze, který si pohrál s těstovinami a každodenními předměty. A proč si zvolil právě špagety? Jedná se o jeho velmi oblíbené jídlo, které umístil nejen na talíř, ale třeba i do záchodu.

Hra se špagetami začíná.

Jasné barvy a jednotlivé předměty zastupují umění pop-art.

Parodie na Warholův obraz s plechovkami.

Špagety, kam se podíváš a jasné zastoupení pop-artu, ať už se jedná o barvy, předměty či jasně čitelný humor propojený s uměním.

Další články:

Další články autora: