Reklamní nabídky

Jak vybrat tiskárnu na fotografie?

Klasické fotografie na papíře mají stále své nepopiratelné kouzlo. Tisknout si je doma je velmi snadné. Co musíte vědět o nákupu vhodné tiskárny?

Inkoustové tiskárny jsou stálicemi

Běžnou technologií u domácího tisku je ten inkoustový. Doporučit jej lze i pro tisk fotografií pro dostačující kvalitu. Tu laserové tiskárny nabídnout nemohou, používají se spíše v kanceláři, kde často stačí černobílý tisk, neboť je potřeba tisknout pouze dokumenty. Teoreticky samozřejmě vytisknout fotografii zvládnou, u inkoustové tiskárny však můžeme očekávat „živější“ barevné podání.

Obecně záleží na tom, v jaké cenové hladině se budeme pohybovat. Běžné modely určené pro použití do domácností stojí cca kolem 1 000 Kč. Nevýhodou levných tiskáren je pomalý tisk a také značné náklady na provoz, protože cena originálních inkoustových náplní se může v zásadě rovnat původní pořizovací ceně tiskárny.

Určující je pro kvalitu jakéhokoli tisku rozlišení udávané v DPI. Platí, že čím vyšší, tím pochopitelně lépe, protože tisk je detailnější. Kvalitní tisk můžete očekávat od tiskáren, které jsou schopny zvládnout rozlišení 4 800 x 1 200 DPI. Při výběru konkrétního zařízení bychom se měli zaměřit také na to, jaké formáty zvládá a jaký fotopapír můžeme použít. Kvalitní intkoustové tiskárny můžete zakoupit například v e-shopu Datart, kde také můžete použít slevové kupóny z portálu MegaKupon.cz.

Vyplatí se termosublimační tiskárny?

Z hlediska pořizovacích nákladů inkoustovým tiskárnám příliš pro domácí použití konkurovat nemohou, neboť jsou zkrátka dražší.

Kvalita tisku je ovšem na velmi dobré úrovni. Výhodou je také uchovatelnost v čase. Inkoust se poměrně snadno rozmazává, může se nám tak stát, že si cenné vzpomínky na fotografii zničíme třeba tím, že je rozmažeme.

Termosublimační tiskárny navíc netrpí na zasychání inkoustu a jejich provoz je nenáročný a prakticky bezúdržbový. Vstupní investice se ovšem nejspíše vrátí těm, kteří tisknou opravdu často. Jestliže si potřebujete fotografie tisknout jen příležitostně, inkoustová tiskárna je vhodnou volbou.