Realistické figuríny rozmístěné po celém světě, které tak trochu děsí

Estimated read time 3 min read

Americký umělec Mark Jenkins se postaral o podivné realistické figuríny, které se objevují ve městech po celém světě. Jedná se o zajímavou formu umění, která vás jistě nenechá projít jen tak bez povšimnutí, ale upřímně také trochu děsí. Nesetkali jste se již s některou z těchto figurín?

Realita vs. umění

Díky tomu, že jsou figuríny v centru měst opravdu podivně umístěny, stává se z nich zvláštní forma umění. Jeho překvapivě živě vypadající „sochy“ manekýnů a mužů, které jsou vystaveny v provokativním pozicích bývají také častými obětmi kritiků. Cílem diváka však v tomto vztahu figurína-člověk je, aby zpochybnil reálnost těchto figurín, které mohou na první pohled vypadat jako živé bytosti. V tom se trochu figuríny přibližují jakémusi městskému divadlu. Realistické sochy vyvolávají řadu reakcí, které zastupují smích, šok či nesouhlas. Podívejte se, s jakou další formou umění se v ulicích můžete setkat.

Téma

Cílem této expozice je především poukázání na marginalizované jedince, kteří však často mají naději. Například muž, který sedí v řece, ale v ruce drží spoustu barevných balonků, kteří se ho snaží jaksi magicky zvednout. V Jenkinsnově umění se totiž skrývá trochu více než jen vtip či děs.

Nedá se říct, že by se nejednalo o celkem provokativní formu umění.

Na první pohled opravdu děsivá záležitost. Jednalo se však o kampaň pro charitativní, která měla sloužit jako prevence sebevražd. 

Jenkins zahájil svou pouliční uměleckou kariéru v roce 2003 tím, že umístil postavy do skládky odpadu v Riu de Janeiru, aby upozornil na situaci dětí bez domova. Od této doby je tento inovativní umělec stále aktivní a figuríny umísťuje na různých místech, ať s cílem zaujmout, upozornit na některé problémy či si udělat z kolemjdoucích jednoduše legraci. I když je jeho umění určeno především pro ulici, pracuje se stejnými tématy i v přírodě a interiéru. 

Další články:

Další články autora: