Novinky

Banksy nechal svůj obraz skartovat ihned potom, co se prodal za více než 1 milion dolarů

Banksy si na své příznivce přichystal další vtípek, tentokrát o něco peprnější. Při dražbě jeho obrazu se totiž stala jedna nečekaná věc…

Vtipálek Banksy

Banksyho malba Girl With Balloon je jednou z jeho nejznámějších děl. Vidět ho můžete na ulici, ale byl vytvořen i speciální obraz (vyrobený stříkáním a akrylovým nátěrem), který je reprodukcí původního obrazu, který byl namalován právě na budově ve východním Londýně v roce 2002. Pravdou je, že tím, že se obraz  Dívky s balonem zarámoval, se jeho cena každoročně zvýšila o 20%. V září tohoto roku se malba prodávala za ohromující částku o něco více než 1 milion dolarů. Prodala se však opravdu?

Co bylo dál?

Na dražbě totiž došlo k nečekané události. O malou chvíli poté, co se byl obraz odklepnut jako prodaný za částku vyšší než 1 milion dolarů, se začal obraz sám skartovat s pomocí zařízení, které bylo instalováno do rámu. Podle některých zdrojů byl mechanismus skartace spuštěn dálkovým ovládáním. Obraz se tak nakonec do poloviny skartoval a cáry papíru trčeli z rámu. Později sám Banksy sdílel na svém Instagramu příspěvek s davem lidí na dražbě a nápisem “Going, going, gone …” Následující den na stejném instagramovém účtu sdílel video, ve kterém byla ukázána instalace tajného skartovacího zařízení. Video se objevilo s titulkem: “Před několika lety jsem tajně instaloval skartovač do rámu. V případě, že to byl obraz někdy v dražbě.” Někteří nyní tvrdí, že cena obrazu tímto stoupla ještě mnohem více.

Původní kresba na londýnské ulici. 

Šokovaný dav na dražbě obrazu během jeho skartace. 

Nechápavé pohledy diváků!

Obraz se vydražil za více než 1 milion dolarů.

Původně obraz vypadal takto.

Skartace obrazu se stala inspirací pro mnoho vtípků.

Vtípek číslo 2. 

Vtípek číslo 3.